نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1399 , دوره  2 , شماره  2 ; از صفحه 1 تا صفحه 5 .
 
عنوان مقاله: 

تأثیر مدیریت درد بر کاهش درد در زنان مبتلا به سرطان پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد خراسان، ایران
 
چکیده: 
سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در جوامع مختلف است و یک سوم سرطان های زنان را به خود اختصاص می دهد. سرطان پستان به عنوان دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان شناخته می شود. در ایالات متحده، تقریباً از هر 8 زن یکی از آنها در طول زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می شود. براساس آمار مرکز ملی سرطان، سرطان پستان در بین زنان ایرانی رتبه اول را دارد و 16 درصد از کل سرطان ها به آن اختصاص داده شده است. این مطالعه نیمه تجربی با طرح پیش آزمون و پس آزمون با استفاده از گروه کنترل انجام شد. نمونه مورد مطالعه شامل 30 بیمار بود. از این میان 15 بیمار به طور تصادفی در هر گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. متغیرهای تحقیق با استفاده از مقیاس رتبه بندی درد عددی کارولی جنسن (2001)، خرده مقیاس شکایات جسمی، چک لیست علائم اختلال روانی و علائم جسمی و پرسشنامه سلامت عمومی ارزیابی شد. در این مطالعه که زنان مبتلا به سرطان پستان درگیر آن بودند نتایج به دست آمده در کاهش درد (مقیاس رتبه بندی عددی) با فاصله اطمینان 95 درصد (05/0P<) و در شکایات فیزیکی و همچنین علائم فیزیکی با فاصله اطمینان 99 درصد معنی دار بود (01/0P<). همچنین نتایح مطالعه نشان داد که آموزش مدیریت درد در کاهش درد، شکایات جسمی و همچنین علائم جسمی در زنان مبتلا به سرطان موثر است.
متن کامل این مقاله به زبان انگلیسی می باشد. لطفا برای مشاهده متن کامل مقاله به بخش انگلیسی مراجعه فرمایید.لطفا برای مشاهده متن کامل این مقاله اینجا را کلیک کنید.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عشاقی، م. (1399). تأثیر مدیریت درد بر کاهش درد در زنان مبتلا به سرطان پستان. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت, 2(2 ), 1-5. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=529644Vancouver : کپی

عشاقی مرضیه. تأثیر مدیریت درد بر کاهش درد در زنان مبتلا به سرطان پستان. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت. 1399 [cited 2022July05];2(2 ):1-5. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=529644IEEE : کپی

عشاقی، م.، 1399. تأثیر مدیریت درد بر کاهش درد در زنان مبتلا به سرطان پستان. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت, [online] 2(2 ), pp.1-5. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=529644. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 157 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی