برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثربخشي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي (MBCT) در كاهش افكار خودآيند منفي، نگرش ناكارآمد، افسردگي و اضطراب: پيگيري 60 روزه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، چهار راه لشگر، بیمارستان روزبه
 
چکیده: 

مقدمه: اين گزارش تحقيقي است كه اثربخشي شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي (MBCT) را در كاهش و پيشگيري از افكار خودآيند منفي، نگرش ناكارآمد افسردگي و اضطراب بررسي كرده است.
روش: در اين كارآزمايي عرصه اي، 65 دانشجوي دختر ساكن خوابگاه دانشگاه اصفهان، به صورت تصادفي، انتخاب شدند و در دو گروه گواه و آزمايشي قرار گرفتند. گروه آزمايشي در طي هشت جلسه دو ساعته، به صورت گروهي، به شيوه
MBCT آموزش ديدند. آزمودني ها پرسشنامه افسردگي و اضطراب بك، مقياس نگرش ناكارآمد و پرسشنامه افكار خودآيند را قبل از شروع آموزش و در مقاطع مورد نظر، جلسات چهارم و هشتم و 60 روز پس از پايان آموزش تكميل كردند. گروه گواه بدون هيچ آموزشي فقط پرسشنامه هاي فوق را پر كرد.
يافته ها: كاربرد تحليل واريانس دوطرفه با اندازه هاي تكراري نشان داد كه روش
MBCT در كاهش افسردگي، اضطراب، نگرش ناكارآمد و افكار خود آيند موثر است. همچنين اين روش مي تواند در پيشگيري از افسردگي و اضطراب نقش داشته باشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد ذهن آگاهي به وسيله «آموزش كنترل توجه» موثر واقع شود و از عود و بازگشت افسردگي و اضطراب پيشگيري كند. در اين مقاله، رهنمودهاي كاربردي نتايج تحقيق حاضر، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 506
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی