برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  13 , شماره  4 ; از صفحه 215 تا صفحه 222 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات امواج خودبخودي مغزي در موش ‌هاي صحرايي ورزش داده شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: ورزش و فعاليت ‌هاي فيزيكي، از عوامل مهم در تامين سلامت بشري مي ‌باشند. گزارش شده كه دويدن مي ‌تواند در درمان بسياري از بيماري ‌هاي رواني اثرات مفيدي داشته باشد. در اين مطالعه اثر ورزش روي امواج خودبخودي مغزي در موش صحرايي بررسي شد.
روش: موش ‌هاي صحرايي نر، نژاد ويستار، در محدوده وزني 190 تا 250 گرم انتخاب و به دو گروه شاهد و ورزش تقسيم شدند. گروه ورزش روزانه يك ساعت، به مدت دو هفته روي  تردميل (
tread mill) ورزش داده شدند. در پايان دوره حيوانات هر دو گروه با يورتان بيهوش و استخوان ‌هاي پاريتال و فرونتال با استفاده از مته سوراخ شدند و الكترودهاي مخصوص در آنها قرار داده شد و EEG گرفته شد.
يافته‌ ها: مقايسه نتايج در دو گروه نشان داد كه در گروه ورزش داده شده وقوع امواج آلفا، بتا و تتا افزايش و امواج دلتا كاهش معني ‌داري نسبت به گروه شاهد يافته بود.
نتيجه‌ گيري: در اين مطالعه امواج مغزي با فركانس بالا و دامنه پايين در اثر ورزش افزايش و امواج مغزي با فركانس پايين و دامنه بالا كاهش يافته بود. با توجه به اين كه افزايش ا
مواج با فركانس بالا بيانگر افزايش سطح هوشياري مي‌ باشد، لذا به نظر مي ‌رسد كه ورزش بتواند با افزايش امواج پرفرکانس، ميزان هوشياري را افزايش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 175
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی