برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1385 , دوره  13 , شماره  64 ; از صفحه 21 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آزمايشگاهي نشت آپيكالي پس از قطع ريشه كانال هاي پر شده با MTA سفيد يا سمان پرتلند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی اندودنتیکس، دانشکده دندان پزشکی مشهد
 
چکیده: 

هدف: هدف نهايي از درمان ريشه، ايجاد سيل مناسب آپيكالي براي جلوگيري از نفوذ ميكروارگانيسم ها است و هدف از اين مطالعه بررسي ميزان نشت آپيكالي پس از قطع ريشه در كانال هايي كه با MTA و سمان پرتلند با دو طول متفاوت پر شدند، بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي - آزمايشگاهي، تاج هفتاد دندان تك كانال كشيده شده انسان در فاصله 10 ميلي متري از آپكس قطع شد و دندان ها به 4 گروه آزمايشي و دو گروه كنترل تقسيم شدند.
كانال دندان ها در گروه هاي آزمايشي به روش crown- down با فايل روتاري easy race تا 40=MAF و شستشو دهنده نرمال سالين در تمام گروه ها پاكسازي و شكل دهي شد. تمام ريشه در گروه A و C به ترتيب با MTA و سمان پرتلند پر گرديد. در گروه B و D نصف طول ريشه به ترتيب با  MTA و سمان پرتلند پر شد.
نمونه هاي گروه B و D به مدت 24 ساعت درون انكوباتور قرار گرفتند و سپس قسمت كرونالي كانال با گوتاپركا و سيلر AH26 پر شد. نهايتا نمونه هاي تمام گروه، درون پنبه مرطوب پيچيده شده و 72 ساعت درون انكوباتور با حرارت 37 درجه و رطوبت 100 درصد قرار داده شدند.
بعد از قطع 2 ميلي متر انتهايي تمام ريشه ها و پوشاندن سطح نمونه ها با لاك ناخن، دندان ها در رنگ متيلن بلو 2 درصد به مدت سه روز غوطه ور شدند. سپس نمونه ها برش طولي يافتند. براي بررسي ميزان نفوذ رنگ و سيل آپيكالي از استريوميكروسكوپ استفاده گرديد (دقت 0.05) و سپس داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي كلموگرف اسميرنف و آناليز واريانس دو عاملي، آناليز آماري گرديد. (P-value>0.05).
نتايج: نتيجه اين كه سيل آپيكالي سمان پرتلند (PC) به طور قابل ملاحظه بهتر از MTA، و سيل آيكالي در طول 5 ميلي متر در هر دو ماده مطلوب تر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی