برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل سينوپتيک سيستم هاي گرد و غبار در غرب ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه رازی کرمانشاه
 
چکیده: 

گرد و غبار يکي از پديده هاي جوي است که آثار و پيامدهاي زيست محيطي نامطلوبي برجاي مي گذارد. به دليل موقعيت جغرافيايي ايران در کمربند خشک و نيمه خشک جهان، اين کشور مکررا در معرض سيستم هاي گرد و غبار محلي و سينوپتيک قرار مي گيرد. غرب ايران نيز با توجه به نزديکي به بيابان هاي کشورهاي مجاور در معرض سيستم هاي گرد و غباري متعددي مي باشد. دراين مطالعه شرايط پيدايش و منشا سيستم هاي گرد و غبار غرب ايران در بازه زماني 5 ساله از سال 1983 تا 1987 بررسي شده است. داده هاي ساعتي گرد و غبار، قدرت ديد، رطوبت نسبي، بارندگي، باد و ديگر عناصر جوي مورد نياز از سازمان هواشناسي کشور دريافت شده مورد استفاده قرار گرفته است. از نقشه هاي روزانه ي هوا در دو سطح زمين و سطح 500 هکتو پاسکال نيز استفاده شده است. نتايج حاصله نشان داد که ماه ژوئن با 536 روز در دوره آماري از نظر فراواني روزهاي گرد و غباري و تعداد موج هاي هواي گرد و غباري در رتبه ي نخست قرار دارد و ماه دسامبر فقط با 27 روز در همين دوره کمترين روزهاي گرد و غباري را تجربه کرده است. ايستگاه دزفول با 4/137 روز بطور متوسط در طول دوره آماري پرگرد و غبارترين ايستگاه وخوي با 6/2 روز بطور متوسط کم گرد و غبارترين ايستگاه ها بوده اند. همچنين مشخص گرديد که پرفشار آزور همراه با سيستم هاي مهاجر بادهاي غربي، مهمترين عوامل سينوپتيک تاثيرگذار بر سيستم هاي گرد و غبار منطقه به شمار مي روند. فرودها و سيکلون هاي مهاجر زماني به منطقه نفوذ مي کنند که پرفشار جنب حاره اي آزور حضور نداشته و يا ضعيف مي باشد. اين سيستم ها بسته به شرايط، گاهي ايجاد گرد و غبار مي نمايند و گاهي بارندگي و گاهي نيز توامان گرد و غبار و بارندگي ايجاد مي کنند. اما زماني که پرفشار آزور تقويت شده و بر منطقه حاکم مي گردد، فرو بارهاي حرارتي در سطح زمين ايجاد مي گردند که نقش زيادي در ايجاد گرد و غبارهاي محلي دارند.
با توجه به مسير حرکت اين سيستم ها و نحوه قرارگيري فرودها و کم فشارها در روزهاي مختلف، مهمترين منبع گرد و غبارهاي وارد شده به غرب ايران، صحراي سوريه، صحراي نفوذ در شمال شبه جزيره عربستان و شمال صحراي کبير آفريقا مي باشد. بيشترين تاثير کم فشارهاي حرارتي شبه جزيره عربستان در گرد و غبار منطقه ي مورد مطالعه هم مربوط به زماني است که آنها به ايران نزديکتر بوده و همچنين توسط يک فرود مناسب درسطح بالا حمايت مي شود به عبارت ديگر زماني اين اتفاق مي افتد که اين سيستم ها ويژگي حرارتي- ديناميکي پيدا مي کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ذوالفقاری، ح.، و عابدزاده، ح. (1384). تحلیل سینوپتیک سیستم های گرد و غبار در غرب ایران. جغرافیا و توسعه, 3(پیاپی 6), 173-188. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=52338Vancouver : کپی

ذوالفقاری حسن، عابدزاده حیدر. تحلیل سینوپتیک سیستم های گرد و غبار در غرب ایران. جغرافیا و توسعه. 1384 [cited 2021October18];3(پیاپی 6):173-188. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=52338IEEE : کپی

ذوالفقاری، ح.، عابدزاده، ح.، 1384. تحلیل سینوپتیک سیستم های گرد و غبار در غرب ایران. جغرافیا و توسعه, [online] 3(پیاپی 6), pp.173-188. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=52338. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 754 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی