برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  24 , شماره  2 ; از صفحه 123 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

اهميت فاز I توانبخشي قلبي و بررسي ميزان اجراي آن در بيمارستان هاي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه شهید صدیقی، پلاک 9، واحد همکف، انجمن توانبخشی قلب و عروق و تنفس ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات محدودي از مجموعه تحقيقات توانبخشي قلبي به اهميت و درصد اجراي کامل فاز يک در زمان بستري در بيمارستان توجه کافي نموده اند. هدف از اين مطالعه، بررسي و بحث پيرامون اهميت و ميزان اجراي صحيح برنامه هاي توانبخشي قلبي فاز يک، در بيمارستان هاي شهر تهران بوده است.
روش كار: تعداد 11 بيمارستان از بين مراکز بيمارستاني دانشگاهي و خصوصي داراي بخش جراحي قلب شهر تهران، به صورت تصادفي جهت انجام اين بررسي انتخاب شدند. به منظور تعيين ميزان اجراي برنامه هاي توانبخشي قلبي در اين بيمارستان ها از پرسشنامه تهيه شده بر طبق ضوابط انجمن توانبخشي قلب و عروق و تنفس آمريکا براي اين منظور استفاده شد. پرسشنامه ها توسط افراد دوره ديده جهت تکميل توسط مدير گروه توانبخشي قلبي بيمارستان هاي مربوطه طي مدت 2 هفته ارسال گرديد. پرسشنامه مذکور مشتمل بر ده مورد پرسش تخصصي با امتيازهاي متفاوت بوده و به منظور ارزيابي ميزان اجراي برنامه هاي فاز يک توانبخشي قلب و عروق و تنفس استفاده شده است. به منظور تعيين ميزان اجراي برنامه هاي فاز يک توانبخشي قلبي از امتياز حاصل از نتايج پرسشنامه ها در نرم افزار SPSS استفاده شد.
يافته ها: نتايج به دست آمده از تکميل پرسشنامه هاي مذکور، دلالت بر اين داشت که فقط در حدود 10% از بيمارستان هاي داراي جراحي قلب، برنامه توانبخشي قلبي فاز يک، به صورت نسبتا جامع در حال انجام بوده است (P=0.07). امتياز هاي به دست آمده بسيار پايين تر از حد استاندارد بين المللي بود و در بعضي بيمارستان ها در حد صفر به دست آمد.
نتيجه گيري: با توجه به اين که رکن برنامه هاي توانبخشي قلبي، در فاز يک گذاشته مي شود و اجراي صحيح آن تاثير مستقيم بر شرکت بيماران در فازهاي بعدي برنامه هاي توانبخشي قلبي خواهد داشت، توصيه مي شود که در طراحي و اجراي اين برنامه اهتمام بيشتري صورت پذيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 163
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی