برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 177 تا صفحه 184 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل چند متغيره عوامل روانشناختي مرتبط با مصرف سيگار در نوجوانان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، میدان توانیر، میدان ولی امر، اتوبان پاسداران، مرکز کشوری برنامه مدیریت سلامت (NPMC)
 
چکیده: 

با توجه به افزايش شيوع مصرف سيگار در نوجوانان، تعيين عوامل مرتبط با مصرف سيگار در اين گروه حايز اهميت زيادي است. هدف مقاله حاضر تعيين شيوع مصرف سيگار و عوامل روانشناختي مرتبط با مصرف سيگار در ميان 1785 دانش آموز در30  دبيرستان در شهر تبريز مي باشد.
دانش آموزان شركت كننده در مطالعه يك پرسشنامه خودايفايي را تكميل كردند كه شامل مشخصات دموگرافيك و سوالات اندازه گيري اعتماد به نفس، گرايش به مصرف سيگار و تعيين مراحل مصرف سيگار (سيگاري، سيگار آزموده، غير سيگاري) بود. با استفاده از مدل رگرسيون لجستيك، ارتباط عوامل روانشناختي با مصرف سيگار مورد بررسي قرار گرفت.
حدود 23 درصد دانش آموزان مصرف سيگار را تجربه کرده بودند، ولي تنها 4.4 درصد سيگاري بودند. با استفاده از مدل رگرسيون لجستيک و از بين عوامل روانشناختي مورد بررسي، تجربه مصرف الکل (OR=1.53)، تجربه مصرف مواد غير مجاز (OR=9.99) و گرايش مثبت به مصرف سيگار (OR=1.26) با مصرف سيگار ارتباط داشتند.
يافته هاي اين مطالعه اقدامات پيشگيري در دوره نوجواني و قبل از آن را توصيه مي كند و البته اقدامات پيشگيري براي مصرف سيگار نوجوانان بايد مطابق با مراحل سيگار كشيدن و با توجه به عوامل خطر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی