برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سرآغاز شهر نشيني در شمال غرب ايران در عصر مفرغ قديم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

عصر مفرغ قديم در شمال غرب فلات ايران، يکي از مهمترين دوره هاي فرهنگي بشر در منطقه است و در محدوده زماني پايان هزاره چهارم ق. م تازه واردان با تهاجمي گسترده ساختار فرهنگي و اقتصادي جوامع را به نسبت دوره قبل دستخوش تغييراتي بنيادين کردند.
نگارنده در اين مقاله، ضمن معرفي عصر مفرغ قديم و جانمايي اين دوره در جداول گاهنگاري منطقه، به بررسي مدارک باستان شناختي تاکنون گردآوري شده ناشي از کاوشهاي باستان شناسي و بررسيهاي مربوطه به آن پرداخته، با مراجعه ميداني به محوطه هاي شمال غرب در محدوده استانهاي فعلي آذربايجان غربي، شرقي و اردبيل سعي خواهد نمود تا سيمايي از اين دوره مهم،، که دوره گذرا از پيش از تاريخ به دوران آغاز تاريخي در منطقه است، بپردازد.
يکي از نکات مهم در دوره مورد بحث، تهاجم و تغييرات بنيادين حاصل از آن در ساختار فرهنگ مادي اين دوره، تغيير در الگوهاي استقرار و انطباق اين مردمان با زيستگاه هاي جديد بوده که با توجه به تاثيرپذيري همين زيستگاهها از شرايط اقليمي و نگاه باستان شناسي نو، شرايط آب و هوايي منطقه در عصر مفرغ قديم و واکنشهاي مردمان اين دوره بيان شده است و مي توان در پايان، چهار چوب اجتماعي - اقتصادي اين جوامع شهرک نشين و الگوهاي استقرار ايشان را تعيين نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خطیب شهیدی، ح.، و عمرانی، ب. (1385). سرآغاز شهر نشینی در شمال غرب ایران در عصر مفرغ قدیم. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), -(45-44 (تاریخ)), 89-112. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51333Vancouver : کپی

خطیب شهیدی حمید، عمرانی بهروز. سرآغاز شهر نشینی در شمال غرب ایران در عصر مفرغ قدیم. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی). 1385 [cited 2021July29];-(45-44 (تاریخ)):89-112. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51333IEEE : کپی

خطیب شهیدی، ح.، عمرانی، ب.، 1385. سرآغاز شهر نشینی در شمال غرب ایران در عصر مفرغ قدیم. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), [online] -(45-44 (تاریخ)), pp.89-112. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51333. 

 
بازدید یکساله 818 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی