برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازتاب مولفه هاي ايراني در روند شكل گيري فرهنگ و هنر اسلامي ايران در سده هاي سوم تا پنجم هجري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر، دانشگاه تربیت مدرس تهران
 
چکیده: 

با سقوط ساسانيان و ظهور اسلام در ايران، بسياري از نقوش ساساني در مصنوعات مختلف در سده هاي اول هجري، مورد استفاده قرار گرفت. اين موضوع سبب شد که هنرمندان مسلمان ايراني، شاکله هنر اسلامي را بر اساس عناصر هنري ايران باستان که همسو با فرهنگ اسلامي بود، پي نهند.
قرون سوم تا پنجم ه.ق دوراني پر بار در تمام ابعاد فرهنگي از جمله هنر اسلامي بود. اين برهه زماني، نقش بسزايي در شکل گيري، گسترش و تداوم سبک هنري - تزييني نويني داشت که در قرون بعد در هنر اسلامي ايران به نهايت شکوفايي و بلوغ خود رسيد.
در اين راستا، مقاله حاضر به اهميت استفاده از هنر ساساني و تاثيراتي که اين هنر در شکل گيري هنر اسلامي در سده هاي اول داشته و اوج تحول آن تا قرن پنجم ه.ق، پرداخته است. از طرفي ديگر، نگاهي کوتاه بر اوضاع فرهنگي و اجتماعي و شکل گيري فرهنگ اسلامي؛ تحليلي بر روند و بازتاب هويت ايراني در شکل گيري نقوش در آثار اين دوره از هنر اسلامي از نظر شکل و محتوا دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خزایی، م. (1385). بازتاب مولفه های ایرانی در روند شکل گیری فرهنگ و هنر اسلامی ایران در سده های سوم تا پنجم هجری. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), -(45-44 (تاریخ)), 17-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51329Vancouver : کپی

خزایی محمد. بازتاب مولفه های ایرانی در روند شکل گیری فرهنگ و هنر اسلامی ایران در سده های سوم تا پنجم هجری. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی). 1385 [cited 2021October16];-(45-44 (تاریخ)):17-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51329IEEE : کپی

خزایی، م.، 1385. بازتاب مولفه های ایرانی در روند شکل گیری فرهنگ و هنر اسلامی ایران در سده های سوم تا پنجم هجری. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), [online] -(45-44 (تاریخ)), pp.17-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=51329. 

 
بازدید یکساله 896 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی