برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  12 , شماره  47 ; از صفحه 66 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه بستن لوله هاي رحمي از طريق ميني لاپاروتومي و لاپاروسكوپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه بستن لوله هاي رحمي براي بيشتر خانم ها يک روش بي خطر به شمار مي رود و مقبوليت آن در حال افزايش است و روش هاي مختلفي جهت انجام آن پيشنهاد مي شود. دو روش عمده شامل لاپاروسکوپي و لاپاراتومي مي باشد.
هدف: هدف از انجام اين مطالعه
مقايسه عورض زودرس و طولاني مدت بستن لوله هاي از طريق لاپاروسکوپي و ميني لاپاروتومي بود.
مواد و روش ها: اين بررسي به صورت آينده نگر (هم گروهي) با پيگيري يکساله بر روي 118 نفر از زنان مراجعه کننده به بيمارستان مهديه جهت بستن لوله هاي رحمي در سال 1373 انجام گرفت. موارد مراجعه کننده پس از احراز شرايط ورود به مطالعه به صورت تصادفي به دو گروه 90 نفره (ميني لاپاروتومي) و 60 نفر (لاپاروسکوپي (تقسيم شدند. در اين مطالعه عوارض عمل و عوارض طولاني مدت بعد از عمل مورد ارزيابي قرار گرفت. در انتها آناليز آماري با نرم افزار آماري spss.9 و آزمون کاي دو انجام پذيرفت.
نتايج: عارضه ضمن عمل در گروه ميني لاپاروتومي مشاهده نشد و در گروه لاپاروسکوپي يک مورد پارگي مزوي لوله و بروز هماتوم در خلال عمل به وجود آمده (P>0.05) در سه مورد از کساني که ميني لاپاروتومي شده بودند ترشحات چرکي بعد از عمل ديده شد، در حاليکه در گروه لاپاروسکوپي چنين مشکلاتي ديده نشد .(P>0.05) دو مورد گزارش در زمينه اختلالات قاعدگي و يک مورد درد لگني طي ارزيابي يکساله در گروه ميني لاپاروتومي ديده شد، در حاليکه در گروه لاپاروسکوپي چنين عوارضي مشاهده نشد .(P>0.05)
نتجه گيري: با توجه به عدم تفاوت در شيوع عوارض و نيز هزينه اقتصادي و ارزي بالاتر در روش ميني لاپاروتومي، شايد بتوان گفت با انجام لوله بستن به روش لاپاروسکوپي در سطح وسيع تر مي توان گامي در جهت سلامت عمومي جامعه و نيز کاهش هزينه هاي اقتصادي در جامعه برداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی