برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه مرگ سلولي ناشي از رز بنگال (Rose Bengal) در سلول هاي ملانوم در عدم حضور نور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

هدف: ملانوم در بين شش سرطان اول دنيا از نظر ايجاد مرگ و مير و ناتواني مي باشد. متاسفانه به علت مقاومت تومورهاي متاستاتيک ملانوم به داروهاي رايج شيمي درماني، پيشرفت اندکي در درمان آنها حاصل شده است. بدين جهت شناسايي عوامل شيمي درماني جديد در درمان ملانوم مورد توجه ويژه اي قرار گرفته است. رز بنگال (RB) در روشهاي تشخيصي فونکسيون سيستم کبدي – صفراوي، چشم پزشکي و در درمانهاي فتوديناميک بکار رفته است. در اين مطالعه اثرات اين دارو بر سلولهاي ملانوم، در تاريکي مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روش کار: رده هاي سلولي ملانوم (Me4405, Me1007, IgR3, Mel-FH, Mel-RM, Mel-CV, MM200, Sk-Mel-28) و سلولهاي فيبروبلاست در محيط DMEM و در شرايط  اپتيمال کشت داده شدند. مرگ سلولي به روش MTT اندازه گيري گرديد. اپپتوز به روش رنگ آميزي PI و تشخيص sub-G1 peak و با استفاده از دستگاه فلوسيتومتري تعيين گرديد.
نتايج: نتايج نشان داد که RB سبب ايجاد مرگ سلولي شديدي در رده هاي مختلف ملانوم و نه در سلولهاي فيبروبلاست مي گردد. اين توکسيسيته در اغلب رده هاي سلولي به صورت غير آپپتوتيک بود، ولي در برخي از رده هاي سلولي تا حدود زيادي آپپتوز نيز مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: در نتيجه مي توان RB را به عنوان يک داروي موثر در شيمي درماني ملانوم در آينده در نظر گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی