برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  - , شماره  33 ; از صفحه 9 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

جامعه بين المللي و تعهدات بين ‌المللي erga omnes

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
 
چکیده: 

يک واقعيت قابل توجه در حقوق بين‌الملل که کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد آن است که دولتها همواره الزامات آن را داوطلبانه رعايت مي‌کنند، واقعيتي که دلالت بر قانونمندي سيستم بين‌المللي و وجود جامعه حقوقي بين‌المللي دارد.
تعهدات بين‌المللي
erga omnes، از جمله تعهدات ناشي از اصول مربوط به حقوق بنيادين شخص انسان، تعهدات جامعه ناميده مي‌شوند که نه فقط رضايت قراردادي دولتها، بلكه واقعيت عضويت در جامعه بين‌المللي مستلزم رعايت آنها بوده، و رضايت دولتها امري مسلّم فرض مي‌شود. از اين روست که ديوان بين‌المللي دادگستري در نظر مشورتي خود راجع به کنوانسيون منع ژنوسايد تأکيد نموده است اصولي که شالوده کنوانسيون هستند «حتي بدون هر‌گونه تعهد قراردادي» بر دولتها الزام‌آور هستند. لذا، همانطوري‌که قاضي تاناکا در نظر مخالف خود در قضاياي آفريقاي جنوب غربي، مرحله دوم (1966) مطرح نمود: حقوق بشر از مفهوم شخص انسان ناشي مي‌شود. دولتها حقوق بشر را ايجاد نمي‌‌کنند، بلکه فقط وجود آن را تاييد مي‌کنند. بنابراين، حقوق بشر مستقل از اراده دولتها وجود دارد. نتيجه آن‌كه، گرچه دولتهايي اين اصل «حمايت از حقوق بشر» را به رسميت نمي‌‌شناسند، يا حتي وجود آن را انکار مي‌کنند اما با اين حال تابع آن هستند.
جنگ جهاني دوم خيانت گسترده دولتها به جان و آزاديهاي انسان، از جمله شهروندان خودشان را به نمايش گذاشت و بدين لحاظ، درک بهتري را از ارتباط لاينفک بين حمايت بين‌المللي از حقوق بشر و حفاظت صلح جهاني پديد‌آورد. مجموعه قوانين حقوق بشري پس از جنگ که به تصويب داوطلبانه تعداد کثيري از دولتها رسيد، حق افراد به تنها شدن (يعني رهايي از قيد تبعيت تحميلي دولت، دين، قبيله، نژاد، فرهنگ و ...) را، در برابر حکومتها به رسميت شناخته‌اند. از انواع شاخصهاي استقلال فردي، آزادي اراده را افراد با بيشترين شور و شوق طلب نموده‌اند و مسلما دولتها بيشترين مقاومت را در برابر آن نشان داده‌اند. اشاره‌اي که ديوان در رابطه با تعهدات بين‌المللي
erga omnes به حقوق بنيادين فرد مي‌کند حکايت از آن دارد که از نظر ديوان، جامعه بين‌المللي نهادي است سازمان نيافته، که جداي از دول تشکيل دهنده آن مي‌باشد؛ اين جامعه «در کل» بر پاره‌اي اصول بنيادين بنا نهاده شده است. اين نتيجه‌اي است که مي‌توان از راي ديوان گرفت.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 790
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی