برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  - , شماره  29 ; از صفحه 257 تا صفحه 284 .
 
عنوان مقاله: 

قانون اساسي اتحاديه اروپايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
 
چکیده: 

اتحاديه اروپايي كه در اوايل دهه 50 ميلادي در بين شش كشور اروپايي شكل گرفت، در زمان كوتاهي حول محور مسائل اقتصادي ـ تجاري پايه‌هاي خود را تحكيم بخشيد و با تاسيس نهادهاي اصلي و دميدن روح همبستگي در بين اعضا و ترغيب آنها به همكاريهاي مشترك در زمينه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و اخيرا نظامي تلاش دارد تا به آرمان قديمي اروپاييان يعني ايجاد يك «ايالات متحده اروپا» جامه عمل بپوشاند. تدوين معاهدات بنيادين و ترسيم راهها و روشهاي همكاري در بخشهاي گوناگون جهت نيل به اين همگرايي، بدون ترديد سنگ بناي اين وحدت مي‌باشد.
موضوعي كه در داخل و خارج از اتحاديه نزد حقوقدانان حقوق عمومي مطرح است بحث ضرورت يا عدم ضرورت وجود يك قانون اساسي براي اتحاديه و بررسي جايگاه آن مي‌باشد. چرا كه شناسايي ضرورت وجود قانون اساسي در واقع نشاندهنده عزم جدي اروپاييان در تشكيل يك كشور فدرال و متحد مي‌باشد تا صرف تشكيل يك سازمان منقطه‌اي بين‌المللي از قبيل آنچه هم‌اكنون در صحنه‌هاي بين‌المللي وجود دارد.
اكنون اين سوال اساسي ممكن است به ذهن خطور كند كه در صورت حصول اهداف وحدت‌گرايانه در اتحاديه، آيا مي‌توان براي آن يك قانون اساسي در نظر گرفت؟ و آيا معاهدات جامعه و اتحاديه اعم از معاهدات اوليه و يا معاهدات الحاق و اصلاحي به منزله قانون اساسي اتحاديه محسوب مي‌گردند؟
اين مقاله با علم به جايگاه در خور توجه معاهدات نزد دول عضو و اتحاديه به‌عنوان ميثاق ملي، در صدد يافتن پاسخ به اين سؤال است و اين‌كه در صورت مثبت بودن پاسخ، آيا معاهدات موجود مي‌توانند در جايگاه قانون اساسي قرار گيرند؟

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی