برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  - , شماره  26-27 ; از صفحه 131 تا صفحه 146 .
 
عنوان مقاله: 

حمله به مركز تجارت جهاني و فروپاشي برخي از بنيادهاي اساسي حقوق بين الملل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

حمله تروريستي 11 سپتامبر 2001 به مركز تجارت جهاني نيويورك نه تنها آثار وحشتناكي از جنبه‌هاي انساني، رواني و سياسي در برداشت بلكه قواعد حقوق بين‌المللي را نيز به شدت تحت تاثير خود قرار داد. با اين حمله مباني قانوني حاكم بر جامعه بين‌المللي دچار آسيب شد و در نتيجه لزوم بازسازي فكري در آن از يكسو و تأكيد بر اصول كلي حاكم بر اين جامعه از سوي ديگر بيش از پيش محسوس گرديد. 
بديهي است كه اطلاق واژه جنگ به اين حمله از جانب رئيس جمهور امريكا و اعضاي دولت او، استفاده از اين اصطلاح در «غير ما وضع لَه» است و ما قصد نداريم كه در اين مختصر زياد به آن بپردازيم.
جنگ حسب تعريف، مخاصمه‌اي مسلحانه ميان دو يا چند دولت است در حالي‌كه در قضيه حمله به برج‌هاي دو قلوي نيويورك در برابر حمله بسيار خطرناك تروريستي به وسيله سازماني غيردولتي عليه دولت ديگر قرار گرفته‌ايم. روشن است كه استفاده از واژه «جنگ» آثار رواني شديدي بر افكار عمومي جهانيان داشته است و هدف از بكارگيري آن ايجاد چنين ذهنيتي براي جامعه جهاني بوده كه حمله آنقدر شديد و زيانبار است كه به‌منزله حمله عليه دولت بوده و واكنش لازم به آن توسل به تمام منابع و امكانات را همچون حالت جنگ توجيه مي‌كند.
اين مقاله به بررسي دو نكته اختصاص دارد: در بادي امر درخصوص توصيف حقوقي حمله تروريستي از ديدگاه حقوق جزاي بين‌المللي بحث نموده و سپس به اين موضوع خواهيم پرداخت كه حقوق بين‌الملل اجازه توسل به چه اقدامات قهرآميزي را به ايالات متّحده آمريكا مي‌دهد و اين اقدامات عليه چه كساني مي‌تواند باشد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاسسه، آ. (1381). حمله به مرکز تجارت جهانی و فروپاشی برخی از بنیادهای اساسی حقوق بین الملل. مجله حقوقی, -(26-27), 131-146. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50498Vancouver : کپی

کاسسه آنتونیو. حمله به مرکز تجارت جهانی و فروپاشی برخی از بنیادهای اساسی حقوق بین الملل. مجله حقوقی. 1381 [cited 2021October28];-(26-27):131-146. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50498IEEE : کپی

کاسسه، آ.، 1381. حمله به مرکز تجارت جهانی و فروپاشی برخی از بنیادهای اساسی حقوق بین الملل. مجله حقوقی, [online] -(26-27), pp.131-146. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50498. 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی