برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تیر 1385 , دوره  64 , شماره  4 ; از صفحه 5 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

آنفلوانزاي پرندگان (مقاله مروري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، بیمارستان امام خمینی، گروه بیماری‌های عفونی
 
چکیده: 

هدف اصلي از ارايه اين مقاله آشنايي هر چه بيشتر جامعه پزشکي با بيماري آنفلوانزاي پرندگان به ويژه نوع اچ 5 ان 1 آن مي باشد كه علاوه بر ايجاد بيماري در پرندگان آسيايي و اروپايي باعث بيماري انسان ها نيز در آسيا شده است.
منبع و مآخذ مهم مورد استفاده در اين مقاله علاوه بر مقالات اشاره شده در پايان متن، آخرين اطلاعات و توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني، سازمان جهاني بهداشت براي جانوران و سازمان غذا و كشاورزي ملل متحده مي باشد.
ويروس شديدا بيماري زاي H5N1، از دسامبر سال 2003 تاكنون باعث مرگ ميليون ها پرنده در بعضي كشورهاي آسيا و اروپايي شده است. به عقيده بسياري از صاحب نظران طغيان اين بيماري از حيث شدت و انتشار جغرافيايي در طول تاريخ بي سابقه بوده و اثرات مخرب اقتصادي ناشي از شيوع بيماري بر بخش كشاورزي بسيار زياد و عميق مي باشد. نكته مهم تر و قابل تامل در اين ميان آن بود كه مشاهده شد بعضي انسان هايي كه تماس مستقيم و طولاني با پرندگان بيمار داشتند نيز به اين بيماري مبتلا شدند به طوري كه در صورت ابتلا، مرگ و مير حدود پنجاه درصد داشتند.
علاوه بر شدت بيماري و مرگ و مير ناشي از آن، با توجه به ناپايداري ژنتيكي ويروس آنفلوانزا، ممكن است ويروس با ايجاد موتاسيون و يا با آميزش با عناصر ژنتيكي ويروس آنفلوانزاي انساني يك، ويروس جديد و بديعي ايجاد نمايد كه مي تواند بالقوه باعث انتقال انسان به انسان هم باشد. پيش بيني شده است كه پاندمي بعدي آنفلوانزا به زودي در سراسر جهان رخ خواهد داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

یلدا، ع.، و عمادی، ح.، و حاجی عبدالباقی، م. (1385). آنفلوانزای پرندگان (مقاله مروری). مجله دانشکده پزشکی, 64(4), 5-25. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50389Vancouver : کپی

یلدا علیرضا، عمادی حمید، حاجی عبدالباقی محبوبه. آنفلوانزای پرندگان (مقاله مروری). مجله دانشکده پزشکی. 1385 [cited 2021April19];64(4):5-25. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50389IEEE : کپی

یلدا، ع.، عمادی، ح.، حاجی عبدالباقی، م.، 1385. آنفلوانزای پرندگان (مقاله مروری). مجله دانشکده پزشکی, [online] 64(4), pp.5-25. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=50389>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی