برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر كلوزاپين و ضد پسيكوزهاي كلاسيك بر فشار و سلامت رواني مراقبان بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش، نبش خیابان شهید منصوری، انستیتو روانپزشکی تهران و مرکز تحقیقات بهداشت روان
 
چکیده: 

مقدمه: نظر به تاثير علايم اسكيزوفرنيا بر سلامت رواني مراقبان بيماران مزمن رواني و عوامل موثر بر آن، در اين بررسي اثر كلوزاپين و ضد پسيكوزهاي كلاسيك بر فشار و سلامت رواني مراقبان بررسي شده است.
مواد و روش ‌كار: 203 بيمار مبتلا به اسكيزوفرنيا و مراقبان آنها در يك بررسي گذشته ‌نگر بررسي شدند. آزمودني‌ ها به روش پي در پي به بررسي وارد شدند. پرسش ‌نامه‌ هاي جمعيت‌ شناختي و فشار مراقب
(FBIS) و مقياس توانبخشي و سلامت عمومي روي مراقبان اجرا شد. داده‌ ها با روش‌ هاي آماري خي ‌دو، ضريب همبستگي، تحليل رگرسيون و t تحليل شدند.
يافته‌ ها: بيماران تحت درمان با كلوزاپين را بيشتر مردان جوان، بيكار، با دفعات بستري بيشتر و سطح تحصيلات بالاتر تشكيل دادند. مراقبان آنها بيشتر از گروه والد بودند. همبستگي مثبتي ميان فشار، سلامت رواني مراقب و علايم رواني بيمار ديده شد. علايم رواني به ‌ويژه علايم منفي در گروه كلوزاپين شدت كمتري داشت، اما فشار و سلامت رواني مراقبان تفاوت معني ‌داري را نشان ندادند.
نتيجه ‌گيري: احتمالا كلوزاپين با كنترل بهتر علايم مثبت و منفي اسكيزوفرنيا، مي‌ تواند در كاهش فشار رواني مراقبان و حفظ سلامت رواني آنان موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی