برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  3 , شماره  8 ; از صفحه 31 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

آگاهي بيماران ديابتي در رابطه با مراقبت از خود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی لرستان
 
چکیده: 

ديابت يك مشكل بهداشتي عمده و يكي از شايع ترين بيماري هاي مزمن در جهان محسوب مي شود. احتمالا در ازاي هر مورد بيماري شناسايي شده، موردي ناشناخته هم وجود دارد. در ايران در سال 1379 آمار بيماران مبتلا به بيماري ديابت حدود 3 ميليون نفر بوده است. ديابت وابسته به انسولين كه قريب 10% تمامي موارد بيماري را شامل مي شود؛ بيشتر جوانان را مبتلا مي كند.
در اين مطالعه تعداد 200 نفر از بيماران مبتلا به ديابت وابسته به انسولين شهر خرم آباد، از نظر سطح آگاهي اوليه آنان در مراقبت از خود مورد بررسي قرار گرفتند. ابزار سنجش پرسشنامه بود؛ كه طي مصاحبه با بيماران تكميل مي شد. نتايج به دست آمده از مطالعه نشان داد كه در مجموع بيش از نصف واحد هاي مورد پژوهش (76 درصد) داراي آگاهي در سطح كم تا متوسط، در رابطه با مراقبت از خود بودند. بيشتر ميزان آگاهي واحدهاي مورد مطالعه در راستاي اهداف پژوهش مربوط به نحوه مصرف انسولين و كمترين آن در رابطه با ورزش و فعاليت بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیامنی، ش. (1380). آگاهی بیماران دیابتی در رابطه با مراقبت از خود . یافته, 3(8), 31-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49804Vancouver : کپی

پیامنی شهلا. آگاهی بیماران دیابتی در رابطه با مراقبت از خود . یافته. 1380 [cited 2021November27];3(8):31-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49804IEEE : کپی

پیامنی، ش.، 1380. آگاهی بیماران دیابتی در رابطه با مراقبت از خود . یافته, [online] 3(8), pp.31-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=49804. 

 
بازدید یکساله 218 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی