نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1398 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 59 تا صفحه 75 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده تلفيقي از آب سطحي و زيرزميني در تخصيص بهينه آب از سد مخزني در شرايط کمبود منابع آب (مطالعه موردي: سد مخزني يامچي، اردبيل)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسي آب، دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي، دانشگاه محقق اردبيلي
 
چکیده: 
در اين پژوهش از يک الگوريتم قطعي مبتني بر روش بهينه سازي ژنتيک (GA) به منظور تخصيص بهينه آب از منابع سطحي و زيرزميني بين مصارف مختلف در بهره برداري از سد مخزني يامچي در استان اردبيل استفاده شده است. تابع هدف در مدل بهينه، حداکثر نمودن سود حاصل از تخصيص آب به بخش کشاورزي با توجه به الگوي کشت منتخب مي باشد به طوري که تامين نيازهاي شرب و زيست محيطي به عنوان محدوديت در مدل بهينه در نظر گرفته شد. متغيرهاي بارندگي و جريان ورودي به مخزن به دليل خاصيت غير قطعي شان، گسسته شده و سپس مدل بهينه به ازاي مقادير مختلف حجم ابتدايي مخزن در شروع بهره برداري و هر ترکيب منطقي از بارندگي و جريان ورودي به مخزن (تحت سه سناريو حداقل، نرمال و حداکثر) اجرا شد. نتايج نشان مي دهد که در سناريوي حداقل و نرمال با افزايش حجم ابتدايي مخزن، سود حاصله بيشتر شده ولي در سناريو حداکثر، حجم ابتدايي مخزن تاثيري بر سود ندارد. هر چه حجم ابتدايي مخزن کم باشد عملکرد نسبي محصولات کم بوده که اين موضوع در سناريو حداقل بيشتر نمايان است. همچنين حجم آب قابل تخصيص از منابع آب زيرزميني به بخش کشاورزي بين 1/3 تا 9/7 ميليون متر مکعب متغير بوده که با پتانسيل برداشت آب از طريق چاه هاي بهره برداري مطابقت دارد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کانونی، ا.، و هاشمی شاهدانی، س.، و انوری، ص. (1398). استفاده تلفیقی از آب سطحی و زیرزمینی در تخصیص بهینه آب از سد مخزنی در شرایط کمبود منابع آب (مطالعه موردی: سد مخزنی یامچی, اردبیل). تحقیقات منابع آب ایران, 15(1 ), 59-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=496663Vancouver : کپی

کانونی امین، هاشمی شاهدانی سیدمهدی، انوری صدیقه. استفاده تلفیقی از آب سطحی و زیرزمینی در تخصیص بهینه آب از سد مخزنی در شرایط کمبود منابع آب (مطالعه موردی: سد مخزنی یامچی, اردبیل). تحقیقات منابع آب ایران. 1398 [cited 2022May24];15(1 ):59-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=496663IEEE : کپی

کانونی، ا.، هاشمی شاهدانی، س.، انوری، ص.، 1398. استفاده تلفیقی از آب سطحی و زیرزمینی در تخصیص بهینه آب از سد مخزنی در شرایط کمبود منابع آب (مطالعه موردی: سد مخزنی یامچی, اردبیل). تحقیقات منابع آب ایران, [online] 15(1 ), pp.59-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=496663. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی