برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه تجربي و بررسي تئوري عملكرد لوله هاي حرارتي ترموسيفون خورشيدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

افزايش كارآيي، بهبود طراحي و شرايط عملياتي و روش هاي متنوع ساخت و توليد لوله هاي حرارتي مستلزم آگاهي از چگونگي تغييرات پارامترهاي عملياتي داخل لوله حرارتي مي باشد. اين مقاله مطالعه اي در جهت تحليل و بررسي پارامترهاي عملياتي موثر در عملكرد لوله حرارتي خورشيدي از نوع ترموسيفون در حالت يكنواخت و دائم مي باشد. اين پارامترها شامل محاسبه دماي اشباع سيال داخل لوله حرارتي، تغييرات ضخامت فيلم مايع روي جداره داخلي لوله، تغييرات شدت جريان فازهاي بخار و مايع و افت فشار فازهاي بخار و مايع در طول لوله حرارتي مي باشد.
ابتدا جهت حصول مقادير اوليه پارامترهاي مذكور، بيلان انرژي براي حجم كنترل سيستم نوشته مي شود. در اين موازنه بر حسب اين كه بخش چگالنده در مجاورت چه نوع سيالي قرار گيرد و نيز انتقال حرارت از اين قسمت به چه طريقي باشد (اجباري يا آزاد) و با توجه به معادلات تجربي موجود ابتدا عدد ناسلت و سپس با توجه به آن ضريب كلي انتقال حرارت محاسبه مي گردد و در نهايت منجر به محاسبه مقادير اوليه پارامترهاي مورد نظر مي شود. بدين ترتيب مقادير اوليه برخي از اين پارامترها به شرح زير حاصل شد: شدت جريان جرمي مايع و بخار به ترتيب 0.322 و 0.0001126 كيلوگرم بر ثانيه، ضخامت فيلم مايع كمتر از 0.2 ميلي متر.
سپس براي محاسبه تغييرات پارامترهاي مذكور در طول لوله، بيلان انرژي، جرم و اندازه حركت براي حجم كنترل فيلم مايع، فاز بخار و كل سيستم نوشته مي شود. در نهايت نتايج اندازه گيري شده از نمونه آزمايشگاهي ساخته شده با نتايج حاصل از مدل و همچنين نتايج مندرج در مراجع و منابع مقايسه مي شود. مقايسه نشان مي دهد، خطاي موجود بين نتايج مندرج در مراجعه و منابع با نتايج حاصل از مدل در محاسبه تغييرات پارامترهاي عمليات طول لوله بين 0 تا 15 ± درصد مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 240
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی