برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي آزمايشگاهي خصوصيات فيزيكي قيرهاي خالص ايران و تطابق آن ها با طبقه بندي SHRP

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

نمونه هاي زيادي از قيرهاي خالص 60.70 و 85.100 پالايشگاه هاي تهران، اصفهان، شيراز، تبريز و اراك و نيز برخي قيرهاي مصرفي در سطح كارخانه هاي آسفالت استان تهران مورد بررسي آزمايشگاهي قرار گرفتند. با انجام آزمايشات متداول در طبقه بندي «درجه نفوذي» شامل آزمايش هاي درجه نفوذ و نقطه نرمي و نيز محاسبه حساسيت حرارتي قيرها، خصوصيات نمونه ها تعيين و نتايج حاصله تجزيه، تحليل و ارزيابي شدند. از نتيجه اين پژوهش چنين بر مي آيد كه قيرهاي توليدي در سطح كشور را با تقريب بسيار مناسبي مي توان در رده بندي درجه نفوذي در داخل دوره ده 60.70 و 85.100 قرار داد در حالي كه همين قيرها پس از حمل به كارخانه هاي آسفالت تحت تاثير روش هاي غير استاندارد حمل و گرمايش، تا حدودي خواص فيزيكي اوليه خود را از دست داده و از محدوده استاندارد خارج مي شوند. از سوي ديگر بنابر نتايج حاصله، كنترل حساسيت حرارتي قيرها و محدود كردن فرآيند آسيب پذيري ناشي از استفاده از قيرهاي با حساسيت حرارتي زياد در عملكرد بهتر رويه هاي آسفالتي بسيار موثر مي باشد. ضابطه انتخاب قير براساس مشخصات فني جاري و به روشي كه فعلا در كارهاي اجرايي متداول و معمول مي باشد، (فقط با كميت درجه نفوذ) كافي نيست و به عنوان مثال عامل كندرواني قير نيز مي تواند در تعيين حساسيت حرارتي و كنترل خرابي هاي ناشي از آن نقش تعيين كننده اي داشته باشد.
از بررسي نتايج حاصل از آزمايشات متداول روي قيرهاي كشور و مقايسه آنها با نتايج آزمايشات قيرهاي مشابه در دو كار تحقيقاتي در نروژ که هر دو گروه آزمايشات استاندارد و آزمايشات
SHRP را انجام داده و آن ها را با هم مقايسه كرده اند، قيرهاي 60.70 و 85.100 فوق الذكر به ترتيب مطابق قيرهاي PG 64-22 و PG 58-22 در استاندارد شارپ رده بندي شدند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 474
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی