برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  45 , شماره  76 ; از صفحه 53 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

اثر فنوباربيتال در پيشگيري از بروز خونريزي داخل بطني در نوزادان نارس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در مطالعات انجام شده قبلي بر روي اثر فنوباربيتال بر پيشگيري از خونريزي داخل بطني در نوزادان نارس نتايج باليني متفاوت گزارش شده است. در اين مطالعه اثر فنوباربيتال در پيشگيري از بروز خونريزي داخل بطني در نوزادان نارس بررسي شده است.
اين مطالعه در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان بيمارستان قائم (عج) مشهد و بر روي 62 نوزاد متولد شده با وزن كمتر يا مساوي 1500 گرم و سن حاملگي داخل رحمي كمتر يا مساوي 34 هفته و سن بعد از تولد كمتر از 12 ساعت كه در دوازده ساعت اول به تهويه كمكي نياز پيدا نمي كردند انجام شد. بيماراني كه نياز به تهويه مكانيكي داشتند به دليل عدم وجود امكانات جهت انجام سونوگرافي در بالين، از مطالعه حذف شدند. بيماران به طور يك در ميان به هنگام پذيرش به دو گروه درمان و شاهد تقسيم شدند. به گروه درمان، فنوباربيتال با دز mg/kg 10 در دو نوبت به فاصله 12 ساعت تجويز گرديد، سپس فنوباربيتال نگهدارنده با دز mg/kg 2.5 هر 12 ساعت تا 6 روز ديگر ادامه داده شد. از تمام بيماران سونوگرافي مغزي جهت بررسي از نظر بروز خونريزي داخل بطني در سه نوبت نوبت اول از زمان تولد تا روز سوم، نوبت دوم بين روزهاي چهارم تا هفتم و نوبت سوم بين روزهاي هشتم تا زمان ترخيص انجام شد. سونوگرافي بدون اطلاع از نتيجه درمان و يا شاهد بودن بيمار، نتيجه سونوگرافي را گزارش كرد.
از بين، جمعا 10 نفر (%17.2) دچار خونريزي داخل بطني شدند كه سه بيمار (%11.5) از گروه فنوباربيتال و 7 بيمار (%21.9) از گروه شاهد بودند. تست دقيق فيشر، تفاوت قابل ملاحظه اي را از نظر بروز خونريزي داخل بطني در بين دو گروه نشان نداد (p=0.248) همچنين شدت خونريزي داخل بطني نيز در دو گروه، تفاوت قابل ملاحظه اي نداشته است (p=0.476).
اين مطالعات نشان مي دهد كه فنوباربيتال اثر قابل ملاحظه اي روي ميزان بروز خونريزي داخل بطني و شدت آن ندارد و قبل از آنكه بتوان فنوباربيتال را براي مصرف روتين توصيه كرد، مطالعات بيشتري در اين زمينه لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 280
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی