برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 257 تا صفحه 263 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع سندرم تخمدان پلي كيستيك در زنان مبتلا به ديابت نوع دو در سنين باروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان خرم، بیمارستان حضرت صدیقه طاهره، طبقه همکف، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: در مبتلايان به سندرم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) احتمال وجود ديابت نوع 2 و بيماريهاي قلبي ـ عروقي بيشتر است. با توجه به شيوع بالاتر PCOS در بيماران ديابتي نوع 2 و اولويت استفاده از داروهاي حساس‌كننده به انسولين در حضور اين اختلال، شناسايي PCOS در بيماران ديابتي ضروري به نظر مي‌رسد. اين مطالعه با هدف بررسي ميزان شيوع PCOS در بيماران ديابتي نوع 2 به انجام رسيده است.
روش‌ها: 157 زن مبتلا به ديابت نوع 2 در سنين باروري از نظر معيارهاي تشخيص
PCOS باليني، تاييد شده در,1990 National Institute of Child Health and Human Development Conference of PCOS بررسي و به دو گروه مبتلا و غيرمبتلا تقسيم شدند. در دو گروه پرسشنامه وضعيت بارداري تكميل شد. دور كمر، فشار خون، وزن و قد اندازه‌گيري و آزمايش‌هاي بيوشيميايي در دو گروه و آزمايش‌هاي هورموني در گروه PCOS انجام شد.
يافته‌ها: شيوع
PCOS در اين جامعه بالا و حدود (4/13ـ5/4: CI 95%) 3/8% بود. در گروه PCOS، ديابت به وضوح در سنين پايين‌تر آغاز شده و BMI و دور كمر به طور معني‌داري بيشتر بود، كلسترول تام، HDL، LDL، HbA1c، تري‌گليسريد و فشار خون در دو گروه تفاوتي نداشت.
نتيجه‌گيري:
PCOS در جامعه ديابتي شيوع بالايي دارد. در بيماران ديابتي مبتلا به PCOS، احتمال دارد كه مقاومت به انسولين بيشتر از گروه غيرمبتلا باشد بنابراين در اين بيماران تكيه بيشتر بر كاهش مقاومت به انسولين مي‌تواند در كنترل دقيق‌تر بيماري قند و بهبود وضعيت بيمار كمك كننده باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 164
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی