برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  5 , شماره  3 ; از صفحه 209 تا صفحه 215 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت چند شكلي پروموتور ژن UCP2 در جمعيت سالم ايراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم
 
چکیده: 

مقدمه: uncoupling protein2 (UCP2)عضوي از خانواده پروتيين‌هاي حامل پروتون از غشاي ميتوكندري مي‌باشد. UCP2 از ژن‌هاي مطرح در زمينه چاقي و ديابت نوع دو است. پلي مورفيسم GA، در ناحيه پروموتور اين ژن بررسي شده است.
 روش‌ها: تعداد 75 نفر داوطلب 64-25 ساله که چاق نبوده و ديابت نداشتند، طي يک مطالعه مقطعي و مبتني بر جمعيت منطقه 17 تهران بصورت تصادفي انتخاب شدند و از نمونه هاي خون کامل آنها، استخراج
DNA صورت گرفت؛ سپس از طريق PCR و RFLP وضعيت پلي مورفيسم و ميزان آلل هاي A وG  جمعيت  مورد مطالعه مشخص شد. ارتباط بين اين ژنوتيپ و متغيرهاي باليني و بيوشيميايي نظير BMI و کلسترول و تري گليسريد بررسي گرديد. نتايج حاصله به لحاظ وضعيت همخواني با استفاده از آزمون هتروژنيتي با نتايج ساير مطالعات از جمعيت‌هاي کشورهاي ديگر مقايسه شد.
يافته‌ها: شيوع آلل هاي ناحيه پروموتور ژن
UCP2 در جمعيت سالم تهران 4/9% AA، GA 54.6% و GG 36% به دست آمد.
نتيجه گيري:
در افراد سالم داشتن آلل G به‌ نفع افزايش HDL مي‌باشد ((P=0.02. از سوي ديگر در اين مطالعه اختلاف معني داري بين شيوع آلل‌هاي پروموتور ژن UCP2 در جمعيت ايراني با نتايج مطالعات انجام شده در کشورهاي ايتاليا، اتريش، دانمارک و آلمان وجود نداشت. اما اختلاف معني داري با جمعيت سالم ژاپني گزارش شده در دو مطالعه مختلف بدست آمد که مي تواند نشانه قرابت ژنتيکي بيشتر ايراني‌ها با قفقازي‌هاي اروپايي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی