برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نيازهاي همراهان بيماران سالمند بستري در بيمارستان: زيربنايي براي آموزش پرستاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان هزار جریب، اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: به منظور شفاف‌نمودن نيازهاي آموزشي پرستاران در زمينه حمايت از اعضاي خانواده بيماران سالمند بستري، اين مطالعه با هدف به دست آوردن درك و تفسير نيازهاي تجربه شده همراهان بيماران سالمند براي تحكيم ساختار و نيازهاي آموزشي پرستاران انجام گرديد.
روش‌ها: در يك پژوهش كيفي به روش پديده‌شناسي كه در سال 1383 انجام شد، همراهان بيماران سالمند بستري در يكي از بيمارستان ‌هاي علوم پزشكي اصفهان با روش نمونه‌گيري مبتني بر هدف مورد مطالعه قرار گرفتند. پس از اشباع اطلاعات تعداد شركت ‌كنندگان به 12 نفر رسيد. جمع‌آوري اطلاعات با استفاده از مصاحبه عميق و تجزيه و تحليل به روش پارسي انجام شد.
نتايج: نيازهاي همراهان
و پاسخ‌هاي محيط به اين نيازها و در حقيقت زمينه‌هاي لازم براي آموزش پرستاران را در پنج مفهوم محوري، همدلي و حمايت عاطفي، اطلاعات و آموزش، مشاركت در تصميم‌گيري، دريافت كمك در مراقبت داوطلبانه از بيمار و امكانات رفاهي نشان داد.
نتيجه‌گيري: پرستاران روابط حرفه‌اي و انساني مناسبي با همراهان بيماران سالمند برقرار نمي‌كنند، در حالي كه در موقعيت خوبي براي رفع نيازهاي اعضاي خانواده بيمـاران بستـري قرار دارند. قصور و نقص در پرستاري خانواده مشهـود است. اين تحقيق ضرورت آموزش تيم مراقبت و به خصوص پرستاران را بر اساس نيازهاي همراهان مورد تأكيد قرار مي‌دهد و چارچوبي براي آموزش مهارت‌هاي لازم، به خصوص توانايي برقراري ارتباط مراقبتي براي پاسخ‌گويي به اين نيازها را در دانشجويان و دانش‌آموختگان پرستاري ارايه مي‌نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عابدی، ح.، و خادمی، م.، و دریابیگی، ر.، و علی محمدی، ن. (1385). نیازهای همراهان بیماران سالمند بستری در بیمارستان: زیربنایی برای آموزش پرستاری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 6(1 (پیاپی 15)), 65-74. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=48959Vancouver : کپی

عابدی حیدرعلی، خادمی مژگان، دریابیگی رضا، علی محمدی نصراله. نیازهای همراهان بیماران سالمند بستری در بیمارستان: زیربنایی برای آموزش پرستاری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1385 [cited 2021September27];6(1 (پیاپی 15)):65-74. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=48959IEEE : کپی

عابدی، ح.، خادمی، م.، دریابیگی، ر.، علی محمدی، ن.، 1385. نیازهای همراهان بیماران سالمند بستری در بیمارستان: زیربنایی برای آموزش پرستاری. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 6(1 (پیاپی 15)), pp.65-74. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=48959. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی