برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي محتواي اسيدهاي نوكلئيك هسته سلول هاي سرطاني و ارتباط آن با عود بيماري در كودكان مبتلا به لوسمي حاد لنفوبلاستيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، بیمارستان کودکان مفید بخش هماتولوژی انکولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بررسي محتواي اسيدهاي نوكلئيك هسته هاي سرطاني و ارتباط آن با عود بيماري در كودكان مبتلا به لوسمي حاد لنفوبلاستيك بستري در بيمارستان كودكان مفيد تهران طي سال هاي1372-1375 .
مواد و روش ها: تحقيق در مرحله اول با طراحي توصيفي و در مرحله بعد با طراحي هم گروهي تاريخي انجام گرفت. در اين مطالعه محتواي اسيدهاي نوكلئيك هسته هاي سلول هاي سرطاني به روش فلوسيتومتري تعيين شد و پيش آگهي، درمان، عود بيماري و فوت در بيماراني كه اندكس
DNA كمتر، برابر و يا بيشتر از 1.16 داشتند با آماره تحليلي مورد قضاوت قرار گرفت.
يافته ها: تحقيق بر روي 69 كودك مبتلا به لوسمي حاد لنفوبلاستيك انجام شد و محتوي اسيدهاي نوكلئيك هسته سلول هاي سرطاني مورد بررسي قرار گرفت. در گروه 43 بيماري كه اندكس
DNA برابر و يا بيشتر از 1.16 داشتند، بهبودي كامل و عدم عود در 76.7 درصد مشاهده شد. در گروه 12 بيمار با اندكس DNA كمتر از 1.16، 66.7 درصد بهبودي كامل داشتند. در ارزيابي مقايسه اي بيماراني كه اندكس DNA برابر يا بيشتر از 1.16 داشتند، ميزان فوت 23.4 درصد در مقابل 33.3 درصد در گروه بيماران با اندكس DNA كمتر از 1.16 مشاهده شد (p<0.2). احتمال فوت بيماران با اندكس DNA كمتر از 1.16، 1.4 برابر بيشتر از بيماراني است كه اندكس DNA برابر يا بيشتر از 1.16 دارند RR=4.1) و A.R برابر 9.9 درصد بود(. خطر نسبي مربوط به نمونه تعميم پذيري ندارد.
نتيجه گيري: اندكس
DNA با پيش آگهي بيماران لوسمي حاد لنفوبلاستيك ارتباطي ندارد. لذا در شرايط فعلي شايد ضرورتي براي انجام اندكس DNA به صورت معمول نباشد اما در صورت فراهم شدن شرايط مطلوب با توجه به اهميت شناسايي و تشخيص شاخص هاي اساسي به لحاظ ارايه روش درماني مناسب تر و افزايش احتمال بهبود بيماران ارزيابي اندكس DNA در كنار بررسي اختلالات سيتوژنتيك سلول هاي سرطاني مغز استخوان به طور هم زمان سودمند خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی