برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان تداخل هاي دارويي مشاهده شده در نسخ بيمه اي پزشكان استان كردستان در سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروبشناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هنگامي كه دو يا چند دارو به طور همزمان به منظورهاي مختلف مانند درمان، پيشگيري و تشخيص مصرف مي شوند و ممكن است بر روي همديگر اثر مساعد يا نامساعد بگذارند، گاهي تعدادي از تداخل اثر داروها امكان دارد منجر به بروز واكنش هاي نامطلوب، زيان آور و تهديد كننده حيات گردد. اين پژوهش به منظور بررسي تداخل هاي دارويي در نسخ پزشكان شاغل در استان كردستان در سال 1379 انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي بوده است و 1800 نسخه پزشكان از مجموع نسخي (12386) كه داراي تداخل دارويي بودند به عنوان نمونه بصورت تصادفي مورد بررسي قرار گرفت ابزار گردآوري داده ها چك ليست بود كه با بررسي اطلاعات مورد نظر در آنها ثبت گرديد. داده ها پس از جمع آوري با نرم افزار آماري SPSS win  مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: اين تحقيق نشان داد كه 8.5% كل نسخ تجويز شده (145000) توسط پزشكان در استان كردستان داراي تداخل دارويي مي باشند. نسخ پزشكان شاغل در شهرستان سنندج با 9.34% بيشترين تداخل دارويي و نسخ پزشكان شاغل در ديواندره با 7.1% كمترين تداخل دارويي را داشتند و 89.4% تداخل دارويي ها در نسخ پزشكان مرد و 10.6% آن در نسخ پزشكان زن مشاهده گرديد. از مجموع تداخل هاي دارويي مشاهده شده به ترتيب 15.6% مربوط به تداخل شديد، 32.6% مربوط به تداخل متوسط و 41.8% مربوط به تداخل دارويي خفيف بود. نتايج اين تحقيق نشان داد نسخ داراي تداخل آتنولول (Atenolol) باNSAID  ها با 11.9% داراي بيشترين تداخل دارويي از نوع متوسط و تداخل پني سيلين با تتراسيكلين و داكسي سيلكلين با 5/5% داراي بيشترين تداخل شديد و آسپيرين با ديفن هيدرامين و اكسپكتورانت با 4% داراي بيشترين تداخل از نوع خفيف بودند.
نتيجه گيري: براي كاهش تداخل هاي دارويي در نسخ پزشكان بنظر مي رسد با اجراي برنامه هاي آموزشي بصورت خودآموزي، كارگاه، كنفرانس براي پزشكان، بررسي نسخ آنان و اعلام نتيجه بررسي به آنان بخصوص تداخل هاي مشاهده شده مي تواند از تجويز داروهايي كه با هم تداخل اثر دارند، جلوگيري نمايد در ضمن مي توان با راه اندازي واحدهاي اطلاع رساني دارويي و بررسي نسخ در سطح دانشكده پزشكي و برنامه ريزي آموزشي در زمينه نحوه تجويز و مصرف منطقي دارو براي آموزش دانشجويان پزشكي قبل از شروع دوره اينترني اهميت بروز تداخل هاي داوريي در نسخ را به آنان هشدار داد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی