برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

"پايه داري" وجه مغفول رويکرد "معماري پايدار" در نسبت با طبيعت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر و معماری، دانشگاه یزد
 
چکیده: 
اين مقاله با هدف ارتقاء مفهوم معماري پايدار، در پي پاسخ به اين سوال است که "چگونه مي توان رابطه هم افزايي ميان معماري و طبيعت برقرار ساخت؟ " در اين مسير با بهره گيري از روشي کيفي و ترکيبي، پس از آسيب شناسي تفکر پايداري محيطي در معماري بر پايه متون حوزه دانش پايداري و معرفي شکل مطلوب رابطه معماري و طبيعت مبتني بر مباني ايراني اسلامي و تلخيص و تفهيم محتواي اين متون از طريق روش تحليل محتوا، سعي کرده وجه بنيادين اما مغفول "معماري پايدار" را شناسايي و در قالب روش استدلال منطقي، مفهوم "معماري پايه دار" را براي تکميل آن مطرح نمايد. سپس با رجوع به مصاديق موجود معماري گذشته ايران با روش نظريه مبنايي، پايه داري در معماري را که بر اساس فهم وجوه سه گانه طبيعت (کالبدي، ذاتي و نشانه اي) در سه سطح عيني، سرشتي و نمادين با طبيعت گفتمان برقرار مي-کند، معرفي و تشريح نمايد. متناظر با اين سه سطح "حضور مستقيم عناصر طبيعي"، "بهره مندي از قوانين طبيعي و ويژگي هاي سرشتي "و"حضور نمادين عناصر طبيعي" در اين معماري، هماهنگي قابل اعتمادي ميان معماري و طبيعت را موجب مي شود، هماهنگي که ضمن بهره مندي معماري از طبيعت، نه تنها به طبيعت آسيب نمي رساند، بلکه باعث هم افزايي معماري و طبيعت نيز مي گردد. به نظر مي رسد توجه به مفهوم پايه داري و ذکر مصاديق آن در معماري گذشته ايران، مي تواند مفهوم پايداري در معماري ايران را روشن ساخته و ارتقاء ببخشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exExecution Timeout Expired. The timeout period elapsed prior to completion of the operation or the server is not responding.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباسی هرفته، م.، و عادلی، س. (1396). "پایه داری" وجه مغفول رویکرد "معماری پایدار" در نسبت با طبیعت. معماری اقلیم گرم و خشک, 5(5 ), 71-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484840Vancouver : کپی

عباسی هرفته محسن، عادلی سمیرا. "پایه داری" وجه مغفول رویکرد "معماری پایدار" در نسبت با طبیعت. معماری اقلیم گرم و خشک. 1396 [cited 2021September18];5(5 ):71-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484840IEEE : کپی

عباسی هرفته، م.، عادلی، س.، 1396. "پایه داری" وجه مغفول رویکرد "معماری پایدار" در نسبت با طبیعت. معماری اقلیم گرم و خشک, [online] 5(5 ), pp.71-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484840. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی