برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1396 , دوره  8 , شماره  27 ; از صفحه 107 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي ساختار و ترکيب بندي در نگارگري مکتب تبريز دوم و مکتب عثماني (مطالعه موردي شاهنامه شاه طهماسب و سليمان نامه)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
در پي عدم حمايت دربار صفوي از هنرمندان، شاهد مهاجرت تعدادي از آنان به دربار عثماني هستيم. اين شرايط، بستر مناسبي را جهت رشد و توسعه نگارگري عثماني بر پايه دستاوردهاي هنري مکاتب ايران در کارگاه هاي تازه تأسيس استانبول به وجود آورد. از اين رو، در اين پژوهش تلاش گرديده است بر مبناي روش تطبيقي تحليلي، ميزان تأثيرپذيري مکتب عثماني از مکتب تبريز و بررسي وجوه تشابه و افتراق آن دو براساس ابعاد گرافيکي موجود در نگاره هاي دو مکتب با تکيه بر آثار شاهنامه شاه طهماسب و سليمان نامه مورد مطالعه موردي و تحليل قرار گيرد. نتايج نشان مي دهد که در نيمه نخست قرن دهم هجري، فعاليت هنرمندان مهاجر ايراني درکارگاه هاي توپقاپي، تأثيرات قابل ملاحظه اي را از دستاوردهاي هنر ايران بر نگارگري عثماني برجاي گذاشته و هنرمندان اين مکتب توانستند با اقتباس از هنر ارزنده پارسي و تلفيق آن با هنر بومي خود به شيوه ارزنده اي از سبک ملي دست يابند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صادقی نیا، س.، و حصاری، ا. (1396). بررسی تطبیقی ساختار و ترکیب بندی در نگارگری مکتب تبریز دوم و مکتب عثمانی (مطالعه موردی شاهنامه شاه طهماسب و سلیمان نامه). تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی, 8(27 ), 107-130. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484578Vancouver : کپی

صادقی نیا سارا، حصاری الهام. بررسی تطبیقی ساختار و ترکیب بندی در نگارگری مکتب تبریز دوم و مکتب عثمانی (مطالعه موردی شاهنامه شاه طهماسب و سلیمان نامه). تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی. 1396 [cited 2021December03];8(27 ):107-130. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484578IEEE : کپی

صادقی نیا، س.، حصاری، ا.، 1396. بررسی تطبیقی ساختار و ترکیب بندی در نگارگری مکتب تبریز دوم و مکتب عثمانی (مطالعه موردی شاهنامه شاه طهماسب و سلیمان نامه). تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی, [online] 8(27 ), pp.107-130. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=484578. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی