برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1397 , دوره  28 , شماره  170 ; از صفحه 194 تا صفحه 199 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني رينيت آلرژيک و بيماري هاي همراه با آن در مراجعين به بيمارستان اميرالمومنين (ع) شهر رشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماری‌های بینی و سینوس، گوش و قاعده جمجمه، گروه گوش و حلق و بینی، و جراحی سر و گردن، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران/خیابان امام خمینی، بالاتر از دادگستری، مرکز آموزشی درمانی امیر المومنین (ع)
 
چکیده: 
سابقه و هدف رينيت آلرژيک، يک بيماري شايع در نقاط مختلف دنياست. وجود بيماري هاي همراه با رينيت آلرژيک مي تواند سبب تشديد علايم بيماري شده و اثر سوئي بر فعاليت هاي روزانه و عملکردهاي اجتماعي بيماران داشته باشد. از اين رو، هدف پژوهش حاضر بررسي فراواني رينيت آلرژيک و بيماري هاي همراه با آن در مراجعين به بيمارستان اميرالمومنين(ع) رشت مي باشد. مواد و روش ها در اين مطالعه توصيفي-مقطعي، 1337 نفر از مراجعه کنندگان به درمانگاه ENT بيمارستان اميرالمومنين(ع) رشت در بازه زماني مهر 93 تا شهريور 94 بررسي شدند. تشخيص رينيت آلرژيک در بيماران براساس شرح حال، معاينه باليني، نمره بالا در پرسشنامه SFAR و اسمير مثبت بيني از نظر ائوزينوفيلي داده شد و اطلاعات دموگرافيک و بيماري هاي همراه بيماران ثبت شد. براي مقايسه فراواني در زير گروه هاي مختلف از آزمون کاي دو استفاده گرديد. يافته ها ميزان فراواني رينيت آلرژيک در مردان 3/37 درصد و در زنان 7/62 درصد و در مجموع 2/23 درصد بود و ميزان فراواني اين بيماري در فصل بهار و پاييز بيش تر مي باشد. ارتباط رينيت آلرژيک با جنس و شغل معني دار گزارش شد، ولي با سطوح تحصيلي و وضعيت تاهل ارتباط معني دار نبود. رينيت آلرژيک به صورت بيماري همراه در بعضي بيماري ها از جمله هيپرتروفي آدنوييد، پوليپ بيني و سينوزيت بيش تر بود. استنتاج يک چهارم بيماران مورد مطالعه مبتلا به رينيت آلرژيک بودند، با توجه به اين که اين امر مي تواند اثر سوئي بر روي ساير علايم بيماران و کيفيت زندگي آن ها داشته باشد، لازم است وجود اين بيماري در مبتلايان به ساير بيماري هاي گوش و حلق وبيني مد نظر بوده و درمان مناسب براي آن صورت گيرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلالی، م.، و نعمتی، ش.، و نظام دوست، ف.، و رمضانی، ه. (1397). بررسی فراوانی رینیت آلرژیک و بیماری های همراه با آن در مراجعین به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 28(170 ), 194-199. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=481590Vancouver : کپی

جلالی میرمحمد، نعمتی شادمان، نظام دوست فاطمه، رمضانی هدیه. بررسی فراوانی رینیت آلرژیک و بیماری های همراه با آن در مراجعین به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1397 [cited 2021September22];28(170 ):194-199. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=481590IEEE : کپی

جلالی، م.، نعمتی، ش.، نظام دوست، ف.، رمضانی، ه.، 1397. بررسی فراوانی رینیت آلرژیک و بیماری های همراه با آن در مراجعین به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهر رشت. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 28(170 ), pp.194-199. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=481590. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی