برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني آسيب هاي فك و صورت در بانوان رزمي كار شركت كننده در مسابقات قهرماني كشور در سال 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی دهان و فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: از آنجا که ورزش هاي رزمي در زمره ورزش هاي پر برخورد قرار مي گيرد، همين امر موجب نگراني افراد در زمينه بروز آسيب مي شود که از مهم ترين آنها آسيب هاي ناحيه صورت است که به ويژه در بانوان، به دليل اهميت مساله زيبايي و فرم صورت اين مساله بيشتر مورد توجه قرار مي گيرد و نيز بدليل اينکه ورزش هاي رزمي از جمله تنها ورزش هايي هستند که بخاطر نوع پوشش آنها احتمال حضور بانوان ورزشکار در عرصه هاي بين المللي وجود دارد، لذا در اين تحقيق ما بر آن شديم تا با بررسي فراواني آسيب هاي فک و صورت در بانوان رزمي کار به ميزان بروز اين آسيب ها پي ببريم و در صورت امکان راه کارهايي را نيز براي پيشگيري از بروز اين آسيب ها عنوان کنيم.
ما در اين تحقيق ضمن بررسي فراواني آسيب هاي فک و صورت در بانوان رزمي کار شرکت کننده در سه رشته تکواندو، کاراته و جودو در مسابقات قهرماني کشور به دنبال بدست آوردن آمار درستي در زمينه تعداد آسيب ها، تنوع آسيب ها و نواحي که بيشتر در معرض آسيب قرار مي گيرد هستيم تا مقدمات و راهکارهايي را براي پيشگيري از بروز اينگونه آسيب ها عنوان کنيم.
مواد و روش ها: اين مطالعه از نوع مقطعي بوده و روش نمونه گيري به صورت تمام شماري بود. مشخصات فردي ورزشکار، انواع آسيب هاي دنداني، اسکلتال و بافت نرم توسط پزشک مسابقه در کنار زمين براي ورزشکاران آسيب ديده در فرم مخصوص ثبت گرديد. محل برگزاري مسابقات در شهرهاي کرمان، شهرکرد و کرج مي باشد. از 938 ورزشکار شرکت کننده در اين مسابقات تعداد 170 نفر در رشته تکواندو، 507 نفر در رشته کاراته و 261 نفر در رشته جودو به رقابت پرداختند که از اين تعداد 14 نفر دچار آسيب ديدگي شدند (تعداد کل آسيب ها 20 مورد است که در برخي افراد بيش از يک آسيب ديده شده است).
يافته ها: بيشترين آسيب در رشته ورزشي کاراته مشاهده شد و در رشته جودو هيچگونه آسيبي ديده نشد. از بين آسيب هاي مشاهده شده نيز آسيب هاي خفيف نسج نرم بيشترين مورد را شامل مي شد و آسيب دنداني اصلا مشاهده نشد. آسيب ها در 3 زمينه آسيب هاي دنداني، اسکلتال و بافت نرم مورد بررسي قرار گرفتند که شامل 4 مورد آسيب اسکلتال، 16 مورد آسيب بافت نرم بود و آسيب دنداني مشاهده نشد. آسيب هاي اسکلتال شامل: 2 مورد در رفتگي و 2 مورد شکستگي بود.
آسيب هاي بافت نرم شامل: 11 مورد کوفتگي و کبودي و 3 مورد خراشيدگي 2 مورد پارگي بود که 12 مورد آن در رشته کاراته و 4 مورد به رشته تکواندو مربوط است.
نتيجه گيري: بطور عملي ريسک آسيب هاي فک و صورت در ورزش هاي رزمي پايين بوده و آسيب نسج نرم بيشترين مورد آسيب هاي مشاهده شده مي باشد. در نهايت با توجه به مطالعه انجام شده به نظر مي رسد بهتر است که ورزشکاران قبل از انجام مسابقات ورزشي حتما توسط پزشک، معاينه دقيق و کامل شوند هم از نظر معاينات پزشکي و هم معاينات دندانپزشکي و در صورتي که سابقه آسيب قبلي وجود دارد حتما اين آسيب قبل از انجام مسابقه ثبت شود. نتايج اين تحقيق لزوم استفاده از وسايل محافظتي شامل گاردهاي صورتي و دهاني و آموزش دقيق ورزشکاران در جهت اهميت استفاده از اين وسايل و نظارت دقيق بر انجام استفاده از وسايل محافظتي را مورد تاکيد قرار داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

محمودهاشمی، ح.، و رجبی، ف. (1384). بررسی فراوانی آسیب های فک و صورت در بانوان رزمی کار شرکت کننده در مسابقات قهرمانی کشور در سال 1382. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد, 29(4-3), 281-286. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47891Vancouver : کپی

محمودهاشمی حمید، رجبی فائزه. بررسی فراوانی آسیب های فک و صورت در بانوان رزمی کار شرکت کننده در مسابقات قهرمانی کشور در سال 1382. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد. 1384 [cited 2021April22];29(4-3):281-286. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47891IEEE : کپی

محمودهاشمی، ح.، رجبی، ف.، 1384. بررسی فراوانی آسیب های فک و صورت در بانوان رزمی کار شرکت کننده در مسابقات قهرمانی کشور در سال 1382. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد, [online] 29(4-3), pp.281-286. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47891. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 235 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی