برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1385 , دوره  16 , شماره  3 ; از صفحه 325 تا صفحه 331 .
 
عنوان مقاله: 

آيا تمرين منظم با دوچرخه كارسنج بر پيامد بارداري تاثير دارد؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه جلال آل احمد، مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی
 
چکیده: 

هدف: بانوان باردار جامعه ما به دلايل متعدد در دوران بارداري رو به زندگي بي تحرکي مي آورند. اين در حالي است که نتايج مثبت فعاليت بدني به طور کلي شناخته شده است. از طرفي ورزش در دوران بارداري نکات مبهمي در نوع و چگونگي اجراي ورزش را به همراه دارد. هدف از اين مطالعه بررسي اثرات يک دوره ورزش هوازي و غير تحمل کننده وزن مانند دوجرخه سواري که از خطر کمتري نسبت به ورزش هاي تحمل کننده وزن مانند دويدن برخوردار است بر پيامد بارداري در مادر و نوزاد و مقايسه آن با گروه کنترل بود.
روش مطالعه: در اين مطالعه نمونه ها شامل 90 نفر زن باردار نخست بارداري بودند که در هفته 20 تا 34 به صورت در دسترس انتخاب شده، به طور تصادفي در دو گروه تجربي 40 نفر و کنترل 50 نفره قرار گرفتند. در گروه تجربي، برنامه تمرين 8 هفته اي با دوچرخه کارسنج هر هفته دو جلسه و در هر جلسه 15 تا 30 دقيقه تمرين با دوچرخه ثابت با شدت 50% تا 65% ضربان قلب بيشينه (بطوري که جلسات شامل گرم و سرد کردن نيز بود) اجرا شد.
يافته ها: بين طول دوران بارداري، وزن حين تولد نوزاد و آپگار دقيقه اول و مکونيال بودن مايع آمنيوتيک گروه تجربي و کنترل تفاوت معني داري وجود نداشت (P>0.05). مقايسه ميانگين هاي افزايش وزن دوران بارداري، آپگار دقيقه پنجم و نوع زايمان در گروه هاي تجربي و کنترل تفاوت معناداري نشان داد (P<0.05).
نتيجه گيري: فعاليت بدني مناسب در دوران بارداري نه تنها موجب صدمه به جنين و مادر نمي شود، بلکه انجام زايمان را آسان تر و تولد فرزندي سالم تر را تضمين مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی