برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 129 تا صفحه 150 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و پراكنش فيتوپلانكتوني در مناطق مختلف تالاب انزلي و نواحي ساحلي درياي خزر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی بندر انزلی
 
چکیده: 

اين تحقيق طي دو سال نمونه برداري پلانكتوني از تير ماه سال 1376 تا تير ماه سال 1378، در 27 ايستگاه مطالعاتي از مناطق مختلف تالاب انزلي (شيجان، سياكيشيم، روگاها، آبكنار و هندخاله) انجام پذيرفت. در مجموع 9 شاخه، 134 جنس و 278 گونه فيتوپلانكتوني شناسايي گرديد. از بين گونه هاي شناسايي شده 56 جنس و 107 گونه مربوط به شاخه Chlorophyta، 39 جنس و 87 گونه مربوط به شاخه Bacillariophyta (Diatoms)، 2 جنس و 2 گونه مربوط به شاخ Xanthophyta،4 جنس و 4 گونه مربوط به شاخه Chrysophyta، 6 جنس و 34 گونه مربوط به شاخه Euglenophyta، 7 جنس و 9 گونه مربوط به شاخه Pyrrophyta، يك جنس و دو گونه مربوط به شاخه Cryptophyta، 18 جنس و 32 گونه مربوط به شاخ Cyanophyta و يك جنس و يك گونه نيز به شاخه Rhodophyta تعلق داشتند.
مطالعات نشان دادند كه شاخه
هاي سيانوفيتا و دياتومه ها غالب ترين گونه هاي فيتوپلانكتوني و مناطق آبكنار (تالاب غرب) و هندخاله جنوبي، غني ترين مناطق فيتوپلانكتوني از نظر تنوع و تراكم هستند. بيشترين فراواني سيانوفيتا در فصل تابستان و در منطقه آبكنار بود كه گونه هاي غالب اين شاخه عبارتند از:
Oscillatoria limosa, Anabaenopsis raciborskii و Microcystis aeruginosa. شاخه دياتومه ها در بيشتر فصول سال و در تمامي مناطق تالاب انزلي مشاهده شده اما در اواخر پاييز، زمستان و بهار تنوع بيشتري دارند. گونه هاي غالب اين شاخه عبارت از Synedra ulna, Cyclotella menenghiniana acicularis و Nitzschia acicularis بوده همچنين گونه Rhizosolenia calcar-avis در نواحي ساحلي درياي خزر و نواحي مصبي و در فصل تابستان غالبيت دارد. از شاخ كلروفيتا گونه هاي مختلف از جنس Scenedesmus بيشتر در فصل بهار، از شاخه اوگلنوفيتا، گونه هاي Euglena acus و Terachelomonas armata بيشتر در مناطق شيجان و سياكيشیم در فصول بهار و تابستان، از شاخه پيروفيتا گونه Gymnodinium coronatum در فصل تابستان و بيشتر در مناطق آبكنار و هندخاله، همچنين گونه Exuviaella cordata بيشتر در مصب و نواحي ساحلي درياي خزر و در فصل پاييز غالبيت داشتند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 126
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی