برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1379 , دوره  11 , شماره  3 ; از صفحه 158 تا صفحه 163 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثرات فشاري دهان باز كن به دو صورت مداوم و متناوب در بروز انسداد راه هوايي ناشي از ادم زبان پس از عمل جراحي شكاف كام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: شكاف كام از شايع ترين ناهنجاريهاي مادرزادي است كه در سنين پايين نياز به ترميم و اصلاح دارد. در اين گونه بيماران به دليل وجود ناهنجاري هاي همراه، مانند مشكلات بلع، آسپيراسيون، عفونت هاي تنفسي و سن پايين انجام بيهوشي و جراحي از حساسيت خاصي برخوردار است. موارد متعددي از انسداد راه هوايي به دليل ادم زبان پس از عمل به علت استفاده از دهان باز كن گزارش شده است. اين مطالعه به مقايسه دو روش استفاده مداوم و متناوب از دهان باز كن در جريان عمل جراحي، جهت پيشگيري از بروز ادم زبان و انسداد راه هوايي مي پردازد.
مواد و روش: در اين كارآزمايي باليني، دو گروه درماني با هم مقايسه شده اند. گروه اول بيماراني هستند كه در جراحي آنان به طور مداوم از دهان باز كن استفاده شده است و در گروه دوم دهان باز كن به فواصل 15 دقيقه و هر بار به مدت 1دقيقه شل شده است و اجازه گردش خون و تخليه وريدي مناسب به بافت ها داده شده است.
نتايج: از مجموع 20 بيمار در گروه اول 5 مورد انسداد راه هوايي ناشي از ادم زبان مشاهده گرديد كه در چهار مورد انسداد نسبي و در يك مورد انسداد كامل بود. در حالي كه در گروه دوم از 40 بيمار عمل جراحي شده، موردي از ادم زبان و يا انسداد هوايي مشاهده نگرديد.
بحث: با توجه به شرايط خاص اين گونه بيماران و لزوم دقت و ظرافت در عمل ترميمي شكاف كام، به نظر مي رسد استفاده از روش متناوب جهت جلوگيري از بروز ادم زبان و پيشگيري از انسداد راه هوايي فوقاني روش مناسبي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حشمتی، ف.، و حسنی افشار، ع. (1379). مقایسه اثرات فشاری دهان باز کن به دو صورت مداوم و متناوب در بروز انسداد راه هوایی ناشی از ادم زبان پس از عمل جراحی شکاف کام. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه), 11(3), 158-163. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47385Vancouver : کپی

حشمتی فرهاد، حسنی افشار علی. مقایسه اثرات فشاری دهان باز کن به دو صورت مداوم و متناوب در بروز انسداد راه هوایی ناشی از ادم زبان پس از عمل جراحی شکاف کام. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه). 1379 [cited 2021October28];11(3):158-163. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47385IEEE : کپی

حشمتی، ف.، حسنی افشار، ع.، 1379. مقایسه اثرات فشاری دهان باز کن به دو صورت مداوم و متناوب در بروز انسداد راه هوایی ناشی از ادم زبان پس از عمل جراحی شکاف کام. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه), [online] 11(3), pp.158-163. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47385. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی