برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آگاهي و عملكرد زنان در مورد خودآزمايي سرطان پستان: يک مطالعه مورد - شاهدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان پستان يكي از شايع ترين سرطان هاي زنان است كه در صورت تشخيص زودرس و به موقع در مراحل اوليه شانس درمان آن افزايش يافته و موجب بالا رفتن طول عمر افراد مبتلا به اين سرطان خواهد شد. اين مطالعه به منظور تعيين ميزان آگاهي و عملكرد زنان از خودآزمايي پستان در دو گروه مبتلايان به سرطان پستان و گروه شاهد انجام گرفت تا از نتايج آن در طراحي برنامه هاي آموزشي مناسب در مورد افزايش آگاهي زنان درباره سرطان پستان و روش هاي تشخيص زودرس استفاده شود.
روش كار: اين پژوهش از نوع مطالعه مورد - شاهدي بر پايه اطلاعات بيمارستاني است كه روي 303 زن مبتلا به سرطان پستان و 303 زن به عنوان گروه شاهد انجام گرفت. در نهايت داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار آماري SPSS تجزيه و تحليل شد و از آزمون آماري مجذور كاي استفاده شد.
يافته ها: يافته ها نشان داد آگاهي از روش هاي تشخيص زودرس سرطان پستان در زنان مبتلا در حدود چهار برابر افراد گروه شاهد است (P<0.001). همچنين آگاهي از روش هاي لازم براي تشخيص به موقع سرطان پستان در گروه بيماران از گروه شاهد بيشتر است(P<0.001) . 61%از زنان گروه مورد و 32% از زنان گروه شاهد خودآزمايي پستان را از اقدامات لازم براي تشخيص زودرس سرطان پستان ذكر كردند. 75%در گروه شاهد و 47%در گروه بيماران زمان مناسب خودآزمايي را نمي دانستند (P<0.001). بيش از دو سوم افراد در هر دو گروه زمان مناسب و لزوم انجام خودآزمايي پستان در افراد يائسه يا باردار را نمي دانستند و اختلاف بين دو گروه از نظر آماري معني دار بود(P<0.001) . انجام خودآزمايي پستان در زنان بيمار بيش از گروه شاهد بوده است. (P<0.04). و همچنين فاصله زماني انجام خودآزمايي پستان به طور معني داري در دو گروه متفاوت مي باشد (P<0.01). دلايل عدم انجام خودآزمايي پستان در دو گروه داراي تفاوت معني داري بوده است(P<0.05) . مراجعه منظم به پزشك براي معاينه و تشخيص زودرس در هر دو گروه پايين بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه ميزان آگاهي و عملكرد افراد تحت مطالعه در مورد خودآزمايي پستان و مراجعه به پزشك براي معاينات پستان پايين بوده است. بنابراين تدوين برنامه هاي آموزشي در رابطه با خودآزمايي ماهيانه پستان و گذراندن دوره آموزشي جهت ارتقاي سطح آگاهي زنان در مورد تشخيص زودرس سرطان پستان و انجام صحيحي و مرتب آن ضروري مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی