برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سنتز سبز نانوذره آهن و نقره با استفاده از عصاره چاي سبز (Camellia sinesis L. ) و بررسي اثر آن بر ويژگي هاي کمّي و کيفي گل گاوزبان اروپايي (Borago officinalis L. )

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زراعت، دانشکده کشاورزی، دانشگاه زابل، زابل، ایران
 
چکیده: 
به منظور بررسي سطوح مختلف تيمارهاي نانوذرات آهن و نقره بر ويژگي هاي مورفولوژيک و فيزيولوژيک گل گاوزبان اروپايي (Borago officinalis L. )، آزمايشي به صورت فاکتوريل در قالب طرح بلوک هاي کامل تصادفي با سه تکرار در سال زراعي 95-1394 در پژوهشکده کشاورزي دانشگاه زابل انجام گرديد. براي شناسايي نانوذرات سنتز شده از طيف سنجي مادون قرمز FT-IR و ميکروسکوپ الکتروني روبشي استفاده شد. سپس نانوذره آهن در چهار سطح و نانوذره نقره در چهار سطح (شاهد، 40، 60 و ppm80) به عنوان تيمارهاي آزمايش به صورت جداگانه و مخلوط باهم در دو مرحله محلول پاشي شدند. نتايج اين مطالعه نشان داد که محلول پاشي نانوذرات آهن و نانوذرات نقره هر يک به طور جداگانه تأثير معني داري بر ميزان کربوهيدرات محلول، موسيلاژ، کلروفيل a، کاروتنوئيد، تعداد برگ در بوته، تعداد ساقه فرعي در بوته، ارتفاع گل آذين، تعداد گل در بوته و وزن خشک گل داشتند. بيشترين سطح (ppm80) از نانوذرات آهن و نقره بيشترين تأثير را بر صفات اندازه گيري شده نشان دادند. در تمامي صفات تأثيرگذاري نانوذره آهن بيشتر از نانوذره نقره ديده شد، بجز در ميزان کلروفيل b، که نانوذره نقره تأثير بيشتري نسبت به نانوذره آهن نشان داد. در استفاده توأم و همزمان از نانوذرات آهن و نقره در سطوح مختلف تأثيرات متفاوتي مشاهده شد که بيشترين تأثير معطوف به بيشترين غلظت ها از اين نانوذرات بود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دهمرده، م.، و تاجی، ر.، و خمری، ع.، و حداد، ط. (1397). سنتز سبز نانوذره آهن و نقره با استفاده از عصاره چای سبز (Camellia sinesis L. ) و بررسی اثر آن بر ویژگی های کمّی و کیفی گل گاوزبان اروپایی (Borago officinalis L. ). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, 34(2 (پیاپی 88) ), 330-345. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=473222Vancouver : کپی

دهمرده مهدی، تاجی رمضان، خمری عیسی، حداد طیبه. سنتز سبز نانوذره آهن و نقره با استفاده از عصاره چای سبز (Camellia sinesis L. ) و بررسی اثر آن بر ویژگی های کمّی و کیفی گل گاوزبان اروپایی (Borago officinalis L. ). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. 1397 [cited 2022January21];34(2 (پیاپی 88) ):330-345. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=473222IEEE : کپی

دهمرده، م.، تاجی، ر.، خمری، ع.، حداد، ط.، 1397. سنتز سبز نانوذره آهن و نقره با استفاده از عصاره چای سبز (Camellia sinesis L. ) و بررسی اثر آن بر ویژگی های کمّی و کیفی گل گاوزبان اروپایی (Borago officinalis L. ). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, [online] 34(2 (پیاپی 88) ), pp.330-345. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=473222. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی