برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

يادي از دروازه قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده هنر و معماری، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

در نوشتار حاضر ضمن معرفي انواع دروازه ها، به معرفي و تجزيه و تحليل دروازه قرآن شيراز پرداخته و ويژگي هاي آن مورد بررسي قرار گرفته است.
دروازه قرآن به عنوان يكي از دروازه هاي شهري شيراز مطرح بوده ولي ضمن مطالعات انجام شده، اين دروازه با ويژگي هاي خاص، به عنوان يك دروازه سمبليك، در راستاي اعتقادات مذهبي مردم به وجود آمده كه با توسعه و گسترش شهر و از بين رفتن حصار شهر در اواخر دوره قاجار، نقش دروازه شهري پيدا نموده است.
نقش ارتباطي و موقعيت خاص و ويژه دروازه قرآن يعني تنگ ا... اكبر كه تنها راه ارتباطي جلگه شيراز با قسمت هاي شمال باختري فارس بوده، تاثيراتي كه مكان و محيط پيرامون آن بر روي مسافران مي گذارد، همراه با اهداف و انگيزه هاي فرهنگي و مذهبي باعث تجلي يافتن احساس، مسافران در معماري اين بنا گرديده است و اين دروازه سمبليك شهر شيراز را از ارزش خاصي برخوردار نموده است.
در سال هاي اخير به جهت گسترش و تعريض مسير ورودي شهر، بدون توجه به فلسفه وجودي دروازه قرآن و با طراحي نامناسب (از نظر مفهوم معنوي) اين بناي با ارزش به صورت يك عنصر شهري، به دور از مسايل معنوي، در كنار مسير ورود به شهر همانند ديگر كالبدهاي معماري قرار گرفته است.
نوشتار حاضر، سعي دارد كه بتواند با مداقه و تعمق به اين بنا، سهم كوچكي در جهت چگونگي دخل و تصرف در بناها و بافت هاي با ارزش تاريخي و فرهنگي اين مرز و بوم داشته، تا قبل از ارايه و پياده نمودن هر طرحي در اين گونه بناها و بافت هاي اطراف آن ها علاوه بر بعد كالبدي و مادي بنا به بعد معنوي و فلسفه وجودي آن توجه شود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریف، ح. (1381). یادی از دروازه قرآن. صفه, 12(34), 102-117. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47095Vancouver : کپی

شریف حمیدرضا. یادی از دروازه قرآن. صفه. 1381 [cited 2021October18];12(34):102-117. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47095IEEE : کپی

شریف، ح.، 1381. یادی از دروازه قرآن. صفه, [online] 12(34), pp.102-117. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=47095. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 271 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی