برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 67 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي و نگرش پزشكان عمومي بخش خصوصي شهرستان كرج در رابطه با برنامه ملي مبارزه با سل در سال 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در حال حاضر در بين بيماريهاي ميكروبي و سراسر دنيا بيماري سل شايعترين عامل كشنده بالغين حتي بيشتر از مالاريا و ايدز است. خطر ايجاد سل مقاوم به چند دارو (Multi-Drug Resistance) كه از جمله علل ايجاد آن خطاهاي تشخيصي و درماني پزشكان است، بسيار جدي مي باشد. از طرفي براي كنترل آن بهترين راهكار اجرايي Directory Obseved
 (Treatment Short Course) DOTS
مي باشد كه لازمه رسيدن به اهداف اين راهكار مشاركت كليه بخشهاي ارائه دهنده، خدمات بهداشتي درماني از جمله پزشكان بخش خصوصي و لازمه مشاركت آنان داشتن آگاهي و نگرش موافق به اين برنامه هاست. مطالعه فوق با هدف تعيين سطح آگاهي و نگرش پزشكان عمومي شاغل در بخش خصوصي از برنامه ملي مبارزه با سل كه بر پايه راهكار DOTS استوار مي باشد صورت گرفت.
مواد و روشها: اين مطالعه به صورت مطالعه مقطعي بر روي 340 پزشك عمومي شاغل در بخش خصوصي شهرستان كرج كه به روش نمونه گيري تصادفي انتخاب شده بودند صورت گرفت.
يافته ها: 66% از پزشكان معتقد بودند كه بيماري سل هنوز در سطح جهان معضل بهداشتي محسوب ميشود. و بيش از 75% آنها بيماري سل را در كشور خود جدي تلقي كردند. تنها 1.8% از پزشكان آگاهي در سطح رضايت بخش داشتند. و در حالي كه 89.1% نگرش وافق به برنامه هاي ملي مبارزه با سل داشتند. تنها 27.1% از پزشكان مهمترين علامت سل ريوي را مي دانستند و حدود 43% از پزشكان درمان مناسب كوتاه مدت 4 دارويي را خاطر نشان شدند.
نتيجه گيري و پيشنهادات: اكثريت پزشكان نگرش موافقي به برنامه ملي
مبارزه با سل داشتند. ولي درصد كمي از پزشكان از آگاهي قابل قبولي در اين زمينه برخوردار بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی