برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1380 , دوره  19 , شماره  2 ; از صفحه 125 تا صفحه 134 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي والدين در زمينه بهداشت دهان و دندان كودكان 7 ساله در شهر تهران سال 1375

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين تحقيق به هدف تعيين آگاهي والدين دانش آموزان کلاس اول ابتدايي در زمينه بهداشت دهان و دندان فرزندانشان در شهر تهران در سال 1375 انجام گرفت. تعداد 20 مدرسه ابتدايي به صورت تصادفي از 5 منطقه آموزش پرورش شهر تهران انتخاب شد و از آنها 540 دانش آموز کلاس اول ابتدايي به طور تصادفي انتخاب و پرسشنامه هايي که جهت پاسخگويي والدين آنها تنظيم شده بود بين آنها پخش گرديد. ضمنا با معاينه اي که از دهان کودکان به عمل آمد ميزان پوسيدگي هاي آنان با شاخص dmft و ميزان بهداشت آنان با شاخص DIS ثبت گرديد. با بررسي 468 عدد پرسشنامه تکميل شده ميزان آگاهي والدين در زمينه هاي مختلف از قبيل علت بروز پوسيدگي دندان، اهميت فلورايد، ضرر زود از دست دادن دندان شيري و... بررسي گرديد.
نتايج تحقيق نشان داد که اکثريت والدين علت بروز پوسيدگي دندان را عدم استفاده از مسواک و نخ دندان مي دانند در حاليکه اکنون در جوامع پيشرفته استفاده مناسب از فلورايد بهترين روش پيشگيري از پوسيدگي دندان شناخته شده است. همچنين نتايج تحقيق مشخص نمود که آگاهي والدين در اکثر موارد با تحصيلات فرد پاسخ دهنده ارتباط مستقيمي دارد
(P<0.00001) و با بالا رفتن سطح تحصيلات مادر ميانگين f بالاتر رفته و ميانگين d و m کاهش مي يابد. و ميانگين d,m,f بر حسب تحصيلات مادر اختلاف معني داري نشان داد (P<0.0005).

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 174
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی