برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1397 , دوره  37 , شماره  164 ; از صفحه 85 تا صفحه 100 .
 
عنوان مقاله: 

تبيين عوامل مؤثر بر شکل گيري دلبستگي به خانه با بهره گيري از روش نظريه زمينه اي (مطالعه موردي: واحدهاي مسکوني شهر اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 
دلبستگي به خانه، پيوند عاطفي مثبت ميان انسان و خانه است که مي تواند منجر به ايجاد احساس امنيت، آرامش و راحتي خاطر براي ساکنان و افزايش کيفيت زندگي آنان شود. همچنين ساکنان را به مراقبت و محافظت از مکان وا داشته و در حفظ و نگهداري محيط هاي مسکوني مؤثر خواهد بود. براي ايجاد چنين پيوندي حضور برخي مقدمات کالبدي و اجتماعي در خانه ضروري است. اين مقاله با هدف دستيابي به عوامل مؤثر بر شکل گيري اين پيوند، در پي شناخت ويژگي هايي از خانه است که نقش مؤثري در دلبستگي انسان به آن ايفا مي نمايند. براي دستيابي به اين هدف، اين پژوهش رويکردي کيفي اتخاذ نموده است و از روش «نظريه زمينه اي» بهره مي برد. داده هاي پژوهش با انجام مصاحبه عميق با 30 نفر از ساکنان مجتمع هاي مسکوني واقع در محلات منتخب اصفهان در بازه سني 25-65 سال گردآوري شده اند. يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد که هر دو دسته «ويژگي هاي مربوط به درون خانه» و«ويژگي هاي مربوط به بيرون خانه» نقش مهمي در شکل گيري دلبستگي ساکنان به خانه ايفا مي نمايند. اين پژوهش «مالکيت»، «کيفيات آسايشي و دوام کالبدي خانه»، «مبلمان و تجهيزات داخلي خانه» و «روابط عاطفي مثبت در خانه» را از جمله عوامل دروني و «جلوه بيروني خانه»، «رضايت از همسايگي» و «کيفيت و خوشنامي محله» را از جمله عوامل بيروني مؤثر بر شکل گيري دلبستگي ساکنان به خانه معرفي مي نمايد. همچنين «جلوه محيط مسکوني» را به عنوان مقوله هسته اي در برگيرنده مقولات مطرح شده معرفي مي کند. لذا ارايه راهکارهايي براي اغناي اين کيفيات در دو حوزه «درون» و «برون» خانه، مي تواند منجر به ايجاد و يا ارتقاي دلبستگي ساکنان شود. از آن جا که اين عوامل و کيفيات رابطه تنگاتنگي با فاکتورهاي فيزيکي فضا دارند، اين پژوهش مي تواند به عنوان يک پژوهش پايه، مبنايي براي ارايه راهکارهايي براي ارتقاي دلبستگي انسان به خانه در حوزه هاي مختلف و از جمله معماري و شهرسازي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سعادتی، س.، و مظفر، ف.، و حجت، ع. (1397). تبیین عوامل مؤثر بر شکل گیری دلبستگی به خانه با بهره گیری از روش نظریه زمینه ای (مطالعه موردی: واحدهای مسکونی شهر اصفهان). مسکن و محیط روستا, 37(164 ), 85-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=465404Vancouver : کپی

سعادتی سیده پوراندخت، مظفر فرهنگ، حجت عیسی. تبیین عوامل مؤثر بر شکل گیری دلبستگی به خانه با بهره گیری از روش نظریه زمینه ای (مطالعه موردی: واحدهای مسکونی شهر اصفهان). مسکن و محیط روستا. 1397 [cited 2021June14];37(164 ):85-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=465404IEEE : کپی

سعادتی، س.، مظفر، ف.، حجت، ع.، 1397. تبیین عوامل مؤثر بر شکل گیری دلبستگی به خانه با بهره گیری از روش نظریه زمینه ای (مطالعه موردی: واحدهای مسکونی شهر اصفهان). مسکن و محیط روستا, [online] 37(164 ), pp.85-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=465404. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 167 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی