برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهمن 1397 , دوره  1 , شماره  5 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

واکاوي هنر مقرنس در دوره هاي تاريخي قبل و بعد از اسلام در ايران و محدوده گسترش اين هنر در جهان (نمونه موردي بناهاي ايراني – اسلامي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
مقرنس يکي از مهم ترين و عمده ترين عناصر تزييني در معماري ايران و حاصل شناخت معماران ايراني نسبت به علم هندسه و رياضيات پيشرفته است. باز زنده سازي اين الگو مستلزم شناخت کافي نسبت به تمامي ابعاد موضوع نظير گونه شناسي، سير تکاملي و اجرايي آن است. هدف اين پژوهش پاسخ به اين سؤال است که مقرنس در دوره هاي تاريخي قبل و بعد اسلام سير نزولي يا صعودي داشته است يا خير و از نظر فرم و عملکرد به چه صورت بوده است. در راستاي پاسخ به اين سوالات مقرنس هاي بکار رفته در بخش ها و دوره هاي مختلف قبل و بعد اسلام مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است. به نظر مي رسد طرح هاي مقرنس در عين وجود شباهت هاي ظاهري داراي تفاوت هايي با توجه به موقعيت و توجه به دوره تاريخي بوده است. اين تحقيق از نظر هدف، طرحي کاربردي است؛ و با روش توصيفي-تحليلي انجام شده است. اطلاعات لازم براي پژوهش از طريق مطالعات کتابخانه اي، پيمايش هاي ميداني(مشاهده) انجام شده است. يافته هاي تحقيق حاکي از آن است که الگوي طرح هاي مقرنس در بناهاي مذهبي پيچيده تر از بناهاي غيرمذهبي است. همچنين در طول تاريخ، مقرنس سازي مانند هنر هاي تزئيني ديگر ايران زمين سير تکاملي را از نظر کثرت کاربرد و پيچيدگي تکنيک ساخت و همين طور از نظر افزوني مواد پيموده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

پورهادی گوابری، م.، و قلم آرا، س. (1397). واکاوی هنر مقرنس در دوره های تاریخی قبل و بعد از اسلام در ایران و محدوده گسترش این هنر در جهان (نمونه موردی بناهای ایرانی – اسلامی). معماری شناسی, 1(5 ), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=463477Vancouver : کپی

پورهادی گوابری مهدیه، قلم آرا سحر. واکاوی هنر مقرنس در دوره های تاریخی قبل و بعد از اسلام در ایران و محدوده گسترش این هنر در جهان (نمونه موردی بناهای ایرانی – اسلامی). معماری شناسی. 1397 [cited 2021April16];1(5 ):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=463477IEEE : کپی

پورهادی گوابری، م.، قلم آرا، س.، 1397. واکاوی هنر مقرنس در دوره های تاریخی قبل و بعد از اسلام در ایران و محدوده گسترش این هنر در جهان (نمونه موردی بناهای ایرانی – اسلامی). معماری شناسی, [online] 1(5 ), pp.0-0. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=463477>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 199 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی