برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1384 , دوره  16 , شماره  3 ; از صفحه 159 تا صفحه 164 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط بين بروز پروتيين‌ هاي حاصل از ژن‌ هاي P53، P16، اي كادهرين و بتاكاتنين با عوامل تعيين كننده پيش آگهي در 50 مورد آدنوكارسينوم معده با استفاده از ايمونوهيستوشيمي و آرايه بافتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: آدنوكارسينوم معده از فراوان‌ ترين و بدخيم ‌ترين سرطان‌ ها است. تشخيص زودرس بيماري، در شيوه درمان و ميزان بقاي بيماران بسيار موثر است. در سال‌ هاي اخير ژن‌ هاي متعددي معرفي شده‌اند كه احتمال ارتباط نحوه بروز (Expression) آن‌ ها با پيش‌اگهي وبقاي بيمار مطرح شده است.
هدف اصلي از اين مطالعه، چگونگي بروز پروتيين‌ هاي حاصل از ژن‌ هاي اي كادهرين، بتاكاتنين،
P53 و P16 در سلول‌ هاي آدنوكارسينوم معده از طريق ايمونوهيستوشيمي و تكنيك آرايه بافتي (Tissue Array) مي‌باشد.
مواد و روش: در اين بررسي 50 بلوك پارافيني از بيماران مبتلا به آدنوكارسينوم معده موجود در فايل بخش پاتولوژي بيمارستان دكتر شريعتي تهران انتخاب و مناطق مناسب روي آن‌ ها علامت‌ گذاري شد. با استفاده از ابزار پانج به قطر 4 ميلي ‌متر، از مناطق مورد نظر روي هر بلوك نمون های جدا شده و نمونه‌ ها با حفظ نظام شماره‌ گذاري در بلوك آرايه بافتي قرار داده شدند. پس از برش رنگ آميزي
H&E و ايمونوهيستوشيمي جهت ماركر هاي مزبور انجام شد.
يافته‌ ها: چگونگي بروز پروتيين‌ هاي بتا كاتين و
P16 با وجود متاستاز به گره‌ هاي لنفي ناحيه‌اي ارتباط آماري مثبت نشان داده است (P<0.05) همچنين بروز پروتيين P53 با ميزان تمايز تومور ارتباط آماري داشت‌ هاست بدين معني كه در تومور هاي با تمايز كمتر، P53 به ميزان بيشتري بروز يافته است.
نتيجه ‌گيري: در مطالعه حاضر با توجه به عدم پيگيري وضعيت بيماران و عدم اطلاع از مدت بقاي ايشان پس از تشخيص ارتباط نحوه بروز اين پروتيين‌ ها با پيش‌ آگهي بر اساس متاستاز به گره‌ هاي لنفي موضعي، تمايز تومور و محل تومور، به طور غير مستقيم بررسي شده است. پيشنهاد مي ‌شود با پيگيري بيماران، در مطالعات آينده‌ نگر ارتباط نحوه بروز پروتيين‌ هاي نامبرده با ميزان بقاي بيماران مورد بررسي قرار گيرد، و در مرحله بعد در صورت اثبات وجود ارتباط بين نحوه بروز اين پروتيين‌ ها و پيش‌ آگهي، تلاش براي اندازه گيري اين پروتيين‌ ها در سرم به عنوان ماركرسرمي پيش ‌آگهي با تشخيص زود رس ادامه يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی