برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  15 , شماره  2 ; از صفحه 100 تا صفحه 106 .
 
عنوان مقاله: 

اثر درماني جريان مستقيم الكتريسيته بر ليشمانيوز جلدي ناشي از ليشمانياماژور در مدل حيواني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: ليشمانيوز، طيفي از بيمارهاي مختلف است که توسط گونه هاي جنس ليشمانيا ايجاد مي شود. حداقل 20 گونه از اين جنس مي تواند توسط پشه هاي خاکي به انسان، سگ و ميزبانان مختلف اهلي و وحشي منتقل شده و ايجاد ليشمانيوز جلدي، منتشره جلدي، جلدي – مخاطي و احشايي نمايد. عامل ليشمانيوز جلدي يا سالک در ايران گونه هاي تروپيکا و ماژور مي باشد.
با توجه به اهميت بيماري ليشمانيوز و شايع بودن آن در بيش از 80 کشور جهان، سازمان بهداشت جهاني اين بيماري را جزو بيماري هاي با اولويت از نظر کنترل و مبارزه، منظور نموده است. از جمله اين برنامه ها طراحي روش هاي قاطع درمان افراد گرفتار به منظور کاستن از آلام و عوارض اجتماعي - رواني بيماري و نيز در مورد انواعي که انسان خود مخزن بيماري محسوب مي شود، کنترل و پيشگيري از انتشار بيماري مي باشد.
مواد و روش: در اين مطالعه از القا جريان مستقيم الکتريسيته به منظور ابداع روش درماني موثر با دوره درماني قابل قبول و حداقل تاثير معادل با داروهاي شيميايي استفاده گرديد. موش هاي ماده EALB/c و NMRI 4 تا 6 هفته اي هر کدام در دو گروه آزمون و شاهد 20 تايي تقسيم شدند. هر کدام از موش هاي گروه هاي آزمون مورد تزريق 2´106 انگل ليشمانيا ماژور (MRHO/IR/75/ER) در قاعده دم قرار گرفتند، طي 3 هفته هر هفته 2 بار تحت تاثير ولتاژ مشخصي از جريان مستقيم الکتريسيته با پروتکل هاي مختلف قرار گرفتند. گروه کنترل شامل موش هايي بود که فقط با انگل آلوده شده بودند و هيچ عمل درماني روي آنها انجام نمي شد. جهت اطمينان از قابل تکرار بودن نتايج، روش درماني انتخاب شده سه بار تکرار شد.
نتايج: آناليز نتايج با استفاده از تست آماري آناليز واريانس در مقايسه با گروه کنترل مشخص نمود که روش فوق مي تواند باعث بهبود صد درصد موش ها پس از گذشت سه هفت از درمان شود ولي با قطع دوره درماني و حدود سه هفت بعد، عود بيماري مشاهده مي گردد. در موش هاي گروه NMRI بازگشت بيماري مشاهده نگرديد.
بحث و نتيجه گيري: الکتريسيته درماني در صورت مفيد بودن مي تواند علاوه بر درمان بيماري، عوارض و هزينه هاي درمان با ترکيب سمي آنتي موان را حذف کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی