برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بهترين زمان براي انجام پرتو درماني كمكي در سرطان موضعي- ناحيه‌اي پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، بیمارستان نمازی، بخش پرتو درمانی و سرطان شناسی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 

مقدمه: بهترين زمان و ترتيب پرتو درماني و شيمي درماني كمكي (Adjuvant) پس از جراحي در بيماران مبتلا به سرطان پستان، مورد بحث مي‌ باشد. در حالي كه، پرتو درماني موثرترين روش درماني براي جلوگيري از عود موضعي- ناحيه‌اي، به دنبال جراحي اوليه‌ سرطان مهاجم پستان است و تاخير در آغاز آن، همراه با افزايش احتمال عود موضعي خواهد بود، شيمي درماني نيز اثري چشمگير در مهار فراگيري بيماري داشته و تاخير در انجام آن، احتمال عود دور دست بيماري را افزايش مي‌ دهد. هدف از انجام پژوهش كنوني، يافتن بهترين زمان و ترتيب پرتو درماني و شيمي درماني كمكي در بيماران مبتلا به سرطان موضعي- ناحيه‌اي پستان و بررسي چگونگي اثر زمان انجام پرتو درماني بر مهار موضعي و سيستميك در بيماراني است كه به دليل سرطان موضعي- ناحيه‌اي پستان با شيمي درماني و پرتودرماني، درمان مي‌ شوند.
روش كار: از مهر ماه 1379 تا ارديبهشت ماه 1380 يك صد بيمار مبتلا به سرطان پستان در مرحله‌
(Stage) دو و سه، به دنبال عمل جراحي برداشتن سينه (Modified Radical Mastectomy) بر پايه‌ زمان انجام پرتودرماني، به دو گروه 50 نفري بخش شدند. در گروه نخست، پرتو درماني به طور ميانگين، 21 هفته پس از عمل جراحي و پس از پايان ششمين دوره شيمي درماني آغاز شد و در گروه دوم، پرتو درماني همزمان با نخستين دوره‌ شيمي درماني و به طور ميانگين سه هفته پس از عمل جراحي آغاز گرديد. دو گروه بيمار، از لحاظ جنس، سن، مرحله‌ بيماري، وضعيت غدد لنفاوي، گونه عمل جراحي، شيمي درماني و هورمون درماني كمكي با يك ديگر جور شدند. بيماران، به مدت دست كم 2.5 سال، از نظر عود موضعي و دور دست و ميزان بقاي عمر، پيگيري و با هم مقايسه شدند.
يافته‌ها: ميزان‌هاي عود موضعي و دور دست و ميزان بقاي عمر كلي در دو گروه بيمار، از نظر آماري با هم اختلافي چشمگير نداشتند. هر چند عوارض حاد ناشي از پرتو درماني در گروه دوم بيشتر مشاهده شد، اما اين تفاوت از نظر آماري معني‌ دار نبود.
نتيجه: در بيماران مبتلا به سرطان موضعي- ناحيه‌اي پستان كه به شيمي درماني و پرتو درماني كمكي نيازمند هستند، يك تاخير كوتاه مدت (21 هفته اي) در آغاز پرتو درماني و تا پايان شيمي درماني كمكي به نظر امن و بي‌ زيان مي‌رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 7344
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی