برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1384 , دوره  2 , شماره  8 ; از صفحه 51 تا صفحه 74 .
 
عنوان مقاله: 

ارزش تخلص و كاربرد آن در شعر حافظ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهرکرد
 
چکیده: 

تخلص، تا آنجا كه به غزل مربوط مي شود، نام شعري شاعر است كه اغلب در بيت آخر غزل به كار مي رود. با آنكه غزلسرايان بزرگ، تخلص خود را در اكثر غزلياتشان آورده اند، ادبا چيزي درباره علت و ضرورت آن ننوشته اند. از آنجا كه در بلاغت و علوم ادبي ما، بين شاعر و گوينده شعر، تمايز قايل نشده اند، ماهيت نظري و ارزش زيبايي شناختي تخلص مجهول باقي مانده است. البته اين بدان معنا نيست كه شاعران بزرگ از ماهيت و ارزش تخلص غافل بوده اند، بلكه قراين نشان مي دهد شاعران بزرگي همچون حافظ، چه در انتخاب تخلص و چه در كاربرد آن معيارهايي داشته اند. كشف اين معيارها نه تنها ارزش و ماهيت تخلص را آشكار مي كند، بلكه به سبك شناسي شعر شاعر نيز كمك مي كند.
تخلص در شعر هر شاعري علاوه بر كاركردهاي عمومي، ممكن است داراي كاركردهاي ويژه باشد. چنانكه در شعر حافظ، داراي كاركردهاي ويژه است. از مهمترين كاركردهاي تخلص در شعر حافظ، گسترش ايهام از درون شعر به بيرون شعر، يا به بيان ديگر، سرايان ايهام از شعر به شاعر است. در اين مقاله، كوشيده شده است ماهيت تخلص از طريق تحقيق در منابع مختلف بررسي شود و سپس ارزش زيبايي شناختي آن با تمايز ميان گوينده شعر و شاعر، و بررسي كاربرد آن در غزليات حافظ تبيين گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی آسیابادی، ع. (1384). ارزش تخلص و کاربرد آن در شعر حافظ. پژوهشهای ادبی, 2(8), 51-74. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45948Vancouver : کپی

محمدی آسیابادی علی. ارزش تخلص و کاربرد آن در شعر حافظ. پژوهشهای ادبی. 1384 [cited 2021August06];2(8):51-74. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45948IEEE : کپی

محمدی آسیابادی، ع.، 1384. ارزش تخلص و کاربرد آن در شعر حافظ. پژوهشهای ادبی, [online] 2(8), pp.51-74. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45948. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 962 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی