برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  12 , شماره  32 ; از صفحه 58 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي كارآيي بيوپسي غده نگهبان در تشخيص درگيري غدد لنفاوي زير بغل در كانسر مهاجم پستان در زنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: سرطان پستان شايع ترين سرطان در بين زنان است كه سال هاي اخير ميزان شيوع آن افزايش يافته است، لذا نياز به استراتژي جديد در برخورد و درمان اين بيماري ضروري به نظر مي رسد. از طرف ديگر اندازه تومور و درگيري غدد لنفاوي آگزيلار مهمترين فاكتورهاي پيش آگهي هستند. در سال هاي اخير بيوپسي غده نگهبان و تعيين درگيري آن جهت تعيين درگيري غدد لنفاوي آگزيلار در سرطان پستان مطرح شده است و هدف از اين مطالعه نيز بررسي همين مساله است.
مواد و روش ها: اين يك مطالعه توصيفي است. جمعيت مورد 36 زن مبتلا به كانسر پستان ثابت شده از طريق بيوپسي و در مراحل
T1 وT2  و T3 و No بودند. اين مطالعه از مرداد 1379 تا اسفند 1380 در بيمارستان الزهرا (س) و اميد اجرا شد. كليه زنان واجد شرايط كه به درمانگاه بيمارستان هاي فوق مراجعه كرده بودند پس از انجام اقدامات اوليه در بخش جراحي بيمارستان بستري شدند و در اتاق عمل پس از القاي بيهوشي 3 تا 5ميلي ليتر ماده رنگي ايزوسولفان آبي به داخل پستان در محل تومور و اطراف آن تزريق شد، سپس مسير لنفاتيك دنبال شد تا اولين غده رنگ گرفته يا غده نگهبان يافت شده و برداشته و به پاتولوژي ارسال و پس از عمل ماستكتومي راديكال تعديل شده تمام غدد حاصل از ديسكسيون آگزيلار نيز به پاتولوژي فرستاده شد.
 پس از گرد آوري داده ها براي تحليل نتايج از معيارهاي حساسيت، ويژگي، ارزش اخباري مثبت و منفي استفاده شد.
يافته ها: حساسيت و ويژگي بيوپسي غده نگهبان در بررسي غدد لنفاوي آگزيلار به ترتيب 85.7% و 90.9% بود. ارزش اخباري منفي آن 90.9% و ارزش اخباري مثبت آن 85.7% بود. درصد موارد منفي كاذب 14.3% و مثبت كاذب 9.1% بود.
بحث و نتيجه گيري: نقشه برداري از غده نگهبان و سپس بيوپسي آن يك روش با ويژگي و حساسيت بالا براي ارزيابي درگيري غدد لنفاوي اگزيلاري است و مي تواند در آينده جايگزين ديسكسيون غدد لنفاوي آگزيلار شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابدالی، ح.، و کیانی، ز. (1383). بررسی کارآیی بیوپسی غده نگهبان در تشخیص درگیری غدد لنفاوی زیر بغل در کانسر مهاجم پستان در زنان . نشریه جراحی ایران, 12(32), 58-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45931Vancouver : کپی

ابدالی حسین، کیانی زهرا. بررسی کارآیی بیوپسی غده نگهبان در تشخیص درگیری غدد لنفاوی زیر بغل در کانسر مهاجم پستان در زنان . نشریه جراحی ایران. 1383 [cited 2021October18];12(32):58-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45931IEEE : کپی

ابدالی، ح.، کیانی، ز.، 1383. بررسی کارآیی بیوپسی غده نگهبان در تشخیص درگیری غدد لنفاوی زیر بغل در کانسر مهاجم پستان در زنان . نشریه جراحی ایران, [online] 12(32), pp.58-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=45931. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 420 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی