برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كاهش وابستگي فيزيكي به مرفين توسط فيناسترايد (مهار كننده آنزيم 5 آلفا – ردوكتاز) در موش صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی، گروه فارماکولوژی
 
چکیده: 

دو مشکل عمده مرفين که سبب ايجاد محدوديت هاي جدي در تجويز و مصرف آن به عنوان ضد درد گرديده، پديده تحمل و وابستگي مي باشد، که هنوز مکانيسم دقيق بروز آنها مشخص نشده است. عوامل فيريولوژيکي متعدد از جمله: سطح استروييدهاي جنسي و يا فعاليت کانال هاي کلسيمي در مصرف مرفين و به خصوص در تجويز مزمن آن دستخوش تغييراتي مي شوند. آنزيم 5- آلفا ردوکتاز که با تبديل تستوسترون به دي هيدروتستوسترون باعث کاهش سطح دي هيدروتستوسترون مي شود، مي تواند توسط فيناسترايد بطور رقابتي مهار شود. در اين مطالعه از موش هاي صحرايي نر از نژاد Wrstar با محدوده وزني 220-260 گرم استفاده شده که با تزريق مرفين سولفات به صورت داخل صفاقي روز اول 20 mg/kg، 30 mg/kg و روز سوم وچهارم 40 mg/kg، معتاد شدند و در روز پنجم، با تزريق نالوکسان (2 mg/kg) بصورت داخل صفاقي علايم سندرم قطع مصرف به مدت 30 دقيقه مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج بدست آمده نشان مي دهد که تجويز حاد فيناسترايد در روز پنجم، با دوز 5 mg/kg، دو بار و با فاصله دو ساعت و نيز تجويز مزمن فيناسترايد با دوز 5 mg/kg به همراه مرفين در مدت چهار روز سبب کاهش معني دار بروز علايم سندرم قطع مصرف مي گردد.
نتايج حاصل از اين مطالعه پيشنهاد مي کند که ترکيباتي که از متابوليزه شدن تستوسترون به خصوص در CNS جلوگيري مي کنند، مي توانند باعث تعديل علايم سندرم قطع مصرف يا ايجاد وابستگي به مرفين داشته باشد: به نظر مي رسد که مرفين از طريق فعال کردن آنزيم 5- آلفا ردوکتاز و افزايش متابوليزه شدن استروييدهاي جنسي موجب کاهش سطح تستوسترون مي گردد و با کاهش سطح تستوسترون نقشي در ايجاد وابستگي به مرفين ايفا مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 521
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی