برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  12 , شماره  33 ; از صفحه 35 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

ترميم لاپاراسكوپيك 14 مورد زخم دوازدهه سوراخ شده طي سال هاي 1374-1382 در بيمارستان آراد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عليرغم كاهش شيوع زخم هاي پپتيك در سه دهه گذشته هنوز هيچگونه كاهشي در شيوع يا نياز به جراحي اورژانس در هنگام بروز عوارض اين بيماري ديده نشده است. با پيشرفت درمان هاي طبي زخم معده و موفقيت آنها در جلوگيري از عود بيماري، روش هاي جراحي كه قبلا به صورت عمل هاي بزرگ و نسبتا پيچيده انجام مي گرفت به تدريج ساده تر شده اند. رويكرد جديد، بستن ساده زخم با يا بدون استفاده از وصله امنتوم (Omental Patch) و نيز روش بدون نياز به بخيه (Suture Less) است. با پيشرفت تكنيك لاپاراسكوپي و مشخص شدن مزيتهاي آن نسبت به عمل باز، انجام پذيري و ايمني اين عمل ها به شيوه لاپاراسكوپيك در مطالعات مختلف مورد تاييد قرار گرفته است. اين مطالعه نيز بررسي مجددي براي پي بردن به ارزش روش لاپاراسكوپيك در درمان زخم دوازدهه سوراخ شده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت گذشته نگر و بر روي 14 بيمار مبتلا به زخم  دوازدهه سوراخ شده انجام گرفت كه بين سال هاي 1374 تا 1382، در بيمارستان آراد تهران تحت عمل قرار گرفتند. اعمال جراحي توسط يك جراح با تجربه كافي در اعمال لاپاراسكوپيك با گذاشتن سه پورت در جدار شكم و بستن ساده زخم با يك يا چند بخيه با نخ سيلك 2.0 و شست و شوي حفره شكم با 6-8 ليتر نرمال سالين انجام شد. در 50% بيماران وصله امنتوم نيز روي محل زخم محكم شد.
يافته ها: ميزان موفقيت كلي عمل لاپاراسكوپيك 86% و ميزان تبديل به عمل باز 14% بود. ميانگين فاصله زماني از شروع علايم تا زمان عمل 30 ساعت و زمان متوسط عمل 15±75 دقيقه بود. متوسط ميزان اقامت بعد از عمل در بيمارستان 2.1±4 روز بود. علل تبديل به عمل باز در يك مورد وسعت زخم
(Giant ulcer) و در ديگري عدم دسترسي كافي به محل سوراخ شدگي بود. ميزان عوارض بعد از عمل يك مورد (7%) بود كه به دليل انسداد پيلور رخ داد و بيمار 2 هفته بعد از عمل اول مجددا تحت عمل گاستروژژونوستومي و واگوتومي ترانكال قرار گرفت. مرگ و ميري گزارش نشد.
بحث و نتيجه گيري: اين بررسي نشان داد كه روش لاپاراسكوپيك براي درمان جراحي زخم دوازدهه سوراخ شده، روشي ايمن، انجام پذير و مناسب است و نه تنها نتيجه كار با نتايج بدست آمده در اعمال باز قابل رقابت است بلكه بيمار از مزاياي اعمال لاپاراسكوپيك مثل جراحت كمتر، شيوع كمتر فتق هاي جداري و عفونت زخم، درد كمتر بعد از عمل و بازگشت سريع تر به فعاليت روزمره برخوردار خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 458
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی