برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط سن، جنس و موقعيت آناتوميک كليه اهداكنندگان با ميزان بقاي گرافت در گيرندگان پيوند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اورولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد پزشکی تهران، تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: پيوند کليه روش درماني انتخابي و موثرترين استراتژي درماني در بيماران مبتلا به ESRD مي باشد. هدف از اين بررسي تعيين اختلاف نتيجه پيوند کليه در گيرندگان پيوند از اهداکنندگان زن و مرد، کليه چپ و راست و سن بيشتر و کمتر از 28 سال بود.
روش بررسي: 129 بيمار که در فاصله زماني سالهاي 82- 1377 در بيمارستان شهيد مدرس تهران تحت پيوند کليه قرار گرفته بودند، در اين مطالعه
historical cohort وارد شدند. نمونه گيري به روش غيراحتمالي انجام گرفت. معيار بررسي، ميزان كراتينين يك سال پس از پيوند بيماران بود. همچنين متغيرهاي رد پيوند، مرگ، ترانسفيوژن و فشارخون قبل و بعد از پيوند نيز مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: پيوند در 8/79% موارد موفقيت آميز بود. کاهش فشار خون پس از پيوند و ترانسفيوژن از اهداکنندگان زن و مرد، کليه چپ و راست و سن بيشتر و کمتر از 28 سال نتايج يکساني در برداشت. حداقل موارد رد پيوند در گروه
دهنده مرد به گيرنده زن و حداقل مرگ در گروه دهنده زن به گيرنده زن گزارش شد. نتيجه اصلي پيوند که همان کراتينين بيمار مي باشد در گيرندگان کليه از اهداکنندگان بيشتر و کمتر از 28 سال نتيجه اي مشابه ولي در گيرندگان کليه چپ و کليه زن زودتر ظاهر شده که البته پس از يک ماه و يک سال نتيجه اي مشابه بهمراه داشت.
نتيجه گيري: پيگيري افت فشار خون پس از پيوند در فاصله زماني گسترده تر و پيشرفت
روند اهداي کليه از دهنده با مرگ مغزي از جمله موارديست که در بهبود شرايط پيوند کمک کننده خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی