برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رفتارهاي خودزني و وسواس گونه در بيماران مبتلا به اختلال شخصيت مرزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، خیابان شهید مدنی، نظام آباد سابق، بیمارستان امام حسین (ع)، مجموعه روانپزشکی و علوم رفتاری، کدپستی 16179
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اختلال شخصيت مرزي به عنوان يک اختلال شخصيتي شايع در بخش هاي روانپزشکي که علت شناسي نامشخص دارد، مطرح است. در اين اختلال همراهي اختلالات خلقي، مصرف مواد و اختلالات اضطرابي از جمله اختلال وسواسي اجباري و اقدامات تکراري براي خودکشي ديده مي شود. هدف اين مطالعه بررسي اختلال وسواسي اجباري و رفتارهاي خودزني در بيماران با اختلال شخصيت مرزي است.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي تحليلي مي باشد. در اين بررسي با کليه بيماراني که با تشخيص اوليه اختلال شخصيت مرزي به بيمارستان امام حسين (ع) ارجاع مي شدند مصاحبه باليني بر اساس DSM-IV انجام شد و بعد از تاييد تشخيص اختلال شخصيت مرزي، مصاحبه باليني نيمه ساختار يافته بر اساس (SCID) DSM-IV براي اختلال وسواسي اجباري انجام شد. اطلاعات مربوط به سن، جنس، تحصيلات، شغل، وضعيت تاهل، اقدام به خودکشي و خودزني از طريق يک فرم جمع آوري گرديد.
يافته ها: مجموعا 205 بيمار با معيارهاي اختلال شخصيت مرزي مورد ارزيابي قرار گرفتند که شامل 128 مورد (62.4%) زن و 77 مورد (37.6%) مرد بودند. فراواني اختلال وسواسي اجباري در بيماران با اختلال شخصيت مرزي بيشتر از جمعيت عمومي بوده است (45.29% در مقابل 2 تا 3%). بين بيماران اختلال شخصيت مرزي داراي اختلال وسواسي اجباري و بدون اختلال وسواسي اجباري از نظر سن، جنس، سابقه اقدام به خودزني و اقدام به خودکشي تفاوت معني داري وجود داشت و بين بيماران اختلال شخصيت مرزي که سابقه خودزني داشتند نسبت به آنها که اين رفتار را نداشتند از نظر سابقه مصرف مواد و اقدام به خودکشي تفاوت معني داري وجود نداشت.
نتيجه گيري: توجه به همراهي اختلال وسواسي اجباري در بيماران با اختلال شخصيت مرزي به ويژه در بيماراني که رفتارهاي تکراري صدمه به خود را دارند ضمن درک بهتر سايکوپاتولوژي بيماري کمک بيشتري به کنترل اين رفتارها – با استفاده از داروهايي که بر روي رفتارهاي تکرارشونده موثر است (مانند مهار کننده هاي جذب سروتونين) – مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 695
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی