برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر پروژسترون تزريق عضلاني با شياف واژينال در سيكل هاي پيشرفته در درمان نازايي (IVF & ET, IUI)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پروژسترون يكي از هورمون هاي مهم در آماده سازي اندومتر جهت باروري جنين مي باشد و كمبود اين هورمون گاها باعث نازايي و اختلال در خونريزي ماهانه خانمها مي گردد. با پيدايش روش هاي پيشرفته در درمان نازايي (ART) موارد بروز اين نارسايي ها در بيماران افزايش يافته و نياز اين افراد به مصرف پروژسترون خارجي را افزوده است.
با توجه به فرآورده هاي گوناگون اين دارو در اين تحقيق سعي شده است كه انواع طبيعي و محلول در روغن (progesterone in oil) را با انواع ديگر آن كه به صورت شياف واژينال يا ركتال استفاده مي شود مورد مطالعه و مقايسه قرار گيرد.
مطالعه به صورت آينده نگر و با روش Randomized clinical trial بوده و بر روي بيماراني كه تحت درمان در سيكل هايART قرار داشتند صورت پذيرفته است، روش سوپراوولاسيون، با استفاده از GnRHa+hMG و در طي سال 1375 در موسسه رويان بوده است. در طي اين زمان 185 مورد انتقال جنين صورت گرفته كه 88 نفر (گروه اول) به طور اتفاقي تحت درمان با شياف پروژسترون و 97 نفر (گروه دوم) تحت درمان با پروژسترون تزريقي قرار گرفتند. ميزان حاملگي گروه اول 22 مورد (25%) و گروه دوم 25 مورد (8.25 %) مي باشد، كه از لحاظ آماري نيز اختلاف معني داري ندارند (P=0.9)
در اين بيماران پروژسترون روز 5 و 7 بعد از تزريق hCG مورد اندازه گيري قرار گرفت كه متوسط ميزان پروژسترون سرم در گروه اول برابر باng/ml  72.52 و اين مقدار در گروه دوم ng/ml 29.49 بوده كه لحاظ آماري اختلاف معني داري نشان نمي دهد (P=0.764).
نتيجه حاصل از اين تحقيق نشانگر اين مساله است كه تقريبا نحوه اثر اين نوع فرآورده پروژستيني در تقويت مرحله ترشحي آندومتر و كمك به لانه گزيني جنين يكسال بوده و بايد انتخاب دارو را با توجه به شرايط و تمايل بيمار به عمل آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1558
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی